MasterCard Selfie İle Ödeme Dönemini Açıyor

MasterCard Selfie İle Ödeme Dönemini Açıyor

MasterCard, müşterilerinin ödeme süreçlerini kolaylaştıracak selfie ile ödeme dönemini açıyor.

Şifre, doğrulama kodu, parmak izi ve mobil cihazların ardından MasterCard müşterilerine selfie ile ödemeye imkan verecek kimlik tanıma sistemi sunuyor. Yeni sistemi bir süredir Kanada ve Hollanda’da test eden MasterCard, kullanıcılardan gelen olumlu yorumların ardından bu hizmeti daha fazla ülkede kullanmaya hazırlanıyor.

Selfie ile ödeme yapmak isteyen öncelikle mobil cihazlarına MasterCard’ın uygulamasını indiriyorsunuz. Ardından internette alışveriş yaparken kullandığınız kart bilgilerini uygulamaya giriyorsunuz ve MasterCard hizmetlerinde kullanılmak üzere yüzünüzün dijital haritası çıkarılıyor. Ödeme işlemi yapmanız gerektiğinde ise kameraya bakmanız yeterli oluyor.

MasterCard, sistemin güvenliği ve kullanılan algoritmaların kandırılamayacağı konusunda ise oldukça emin. Ödeme yaparken göz kırpmanız isteniyor, böylece işlem sırasında fotoğraf kullanılması riski ortadan kalkıyor. Ayrıca ödeme yapılırken çekilen selfie’ler sisteme fotoğraf olarak değil; 0 ve 1 sayılarından oluşan özel algoritmalarla kaydediliyor.

MasterCard gelecek aylarda online mağaza üzerinden ödeme yapılan işlemlerde, yeni kimlik kontrol sistemini SecureCode ile tamamlayacak.

MasterCard Selfie İle Ödeme Dönemi

Parmak izi, yüz tanıma ve kalp atışı ile kimlik doğrulama gibi yeni teknolojilerini geliştirmede oldukça iddialı olan MasterCard, selfie ile ödeme hizmetini bu yıl içerisinde yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sevgililer Günü Seyahat Raporu Turna.com’dan! British Council Eğitim Projelerini Yürütecek Dijital Ajans Arıyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.