Markaların Facebook Yarışında Kalmak İçin Yapması Gereken 5 Şey

Markaların Facebook Yarışında Kalmak İçin Yapması Gereken 5 Şey
News Feed'de arkadaş ve aile içerikleri öne çıkacak, markalı içerikler gerilerde kalacak. Facebook’ta ayakta kalmak isteyen markalar neler yapmalı? Facebook’ta neler oluyor? Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 12 Ocak 2018’de şahsi Facebook hesabından, sosyal ağın yakın gelecekteki planlarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada yer alan bir bölüm, News Feed’in markalar ve işletmelerin yeni müşterilere ulaşması açısından etkilerine yönelikti. Bu yazımızda, Facebook’ta 2018 yılında meydana gelecek değişiklikleri ve bu değişimlere nasıl adapte olmanız gerektiğini açıklayacağız. Facebook’un odak noktası değişiyor. News Feed’de işletmelerden ve yayıncılardan gelen içeriklerden ziyade, kullanıcıların arkadaşlarının veya ailelerinin paylaştığı içerikler yeniden önem kazanacak. Sosyal ağın temel amaçlarından biri de değişiyor. Facebook, insanların ilgilendiği içerikleri bulmasına yardımcı olmak yerine, onların daha anlamlı sosyal etkileşimler yaşamasını sağlamaya çalışacak. Zuckerberg, bu kısmı, “İşletme, marka ve medya paylaşımları, kişisel anlar arasında kalabalık yaratıyor ve bizi birbirimizle daha çok bağlantı kurmaya yönlendiriyor.” olarak açıkladı. Zuckerberg, “Video ve diğer topluluk içerikleri Facebook’ta geçtiğimiz birkaç yıl içinde patlama yarattı. Aile ve arkadaşlardan ziyade daha fazla topluluk paylaşımı olması, News Feed’in dengesini bozdu ve Facebook’un yapabildiği en önemli şeyi – bizi birbirimize bağlamasını – geri planda bıraktı.” şeklinde devam etti. Facebook’ta insanların birbirleriyle iletişimine önem veren bir yapı yaratmak isteyen Zuckerberg, yapılacak değişiklikler sonrası insanların Facebook’u daha az kullanacağını, erişim ve sayfaların yönlendirilen trafiğinde düşüş olacağını belirtiyor. Değişikliklerin hayata geçmesi ise birkaç ayı bulacak fakat Zuckerberg, insanların eninde sonunda işletmelerden daha az; arkadaşlarından, ailelerinden ve gruplarından ise daha çok içerik göreceğini belirtti.
Peki bu gelişme, işletmeler ve markalar için ne kadar kötü? Facebook, News Feed algoritmasında yaptığı değişikliklerle, “kötü kalite” markalı içerikleri ve tık tuzağı ya da etkileşim tuzağı olarak sınıflandırılan içerikleri yavaşlatıyor. Sosyal ağ, bu tür içeriklerin kullanıcı deneyimini kötü etkilediğini ve bir düzene sokulması gerektiğini biliyor ve bunun önüne geçmek için News Feed algoritmasını güncelliyor. İyi haber: Yüksek kaliteli içerik üreticileri, Facebook’ta iyi sonuçlar almaya devam edecek. Markalar ve işletmeler neler yapmalı? Bir konu çok net: Çoğu marka, böyle bir değişiklik yaşanacak diye Facebook’u bırakıp gitmeyecek. Facebook, bu haberlere rağmen 2 milyar kullanıcıya sahip, çevrimiçi reklamcılık için kullanılan öncelikli platformlardan biri. Zuckerberg’in açıklamasının tamamını okuduğunuzda, sosyal ağın son birkaç yıldır neler yapmaya çalıştığını ve hangi yönde ilerlediğini görebilirsiniz. Markaların ve işletmelerin değişen Facebook oyununda ayakta kalmayı başarması için uygulayabileceği bazı stratejiler:
  1. Gerçek hayranlarınızın yer aldığı bir topluluk oluşturun
Facebook, insanların daha iyi hissettiren, daha kişisel ve yerel hikayeler etrafında toplanmasını istiyorsa markaların da, ortaya içerikler atmak yerine kendi grupları içinde konuşmalar yaratmaları gerekiyor. Bazı markalar için bunu yapmak daha kolay. Bunu başarabilenler, çabalarının karşılığını da alacak.
  1. Değer katan içerikler hazırlayın
İşletmeler için sosyal medya, daha geniş kitlelere ulaşmak için bir fırsat. Rakamlara odaklanmak yerine insanlarla daha anlamlı, daha değerli içerikler paylaşmak gerekiyor. Müşterilerin, kullanıcıların gerçekte neler görmek istediğine yeniden odaklanmak gerekiyor. Yalnızca etkileşime odaklanmak yerine, müşterilerinizle özgün etkileşimler içine girebileceğiniz, iletişim ve bağ kurabileceğiniz içeriklere odaklanın.
  1. Daha fazla video içerik paylaşın (özellikle canlı video)
Facebook’ta videonun yükselişi astronomik boyutlarda ve sosyal ağ News Feed’de video içeriklere öncelik veriyor. Önceden kaydedilmiş ya da canlı fark etmeksizin markaların videoyu Facebook stratejilerinin bir parçası haline getirmesi önemli. Eğer video içerik düzenli olarak paylaşılır ve etkileşim alırsa, Facebook algoritmasının istediğini yerine getirmiş oluyorsunuz. Kısacası bir video yaratın, mümkünse canlı olsun ve insanların bunun hakkında konuşmasını sağlayın.
  1. Messenger’la denemeler yapın
Sosyal medya pazarlaması 2018 tahminlerinde ortaya çıkan en büyük trend, Messenger gibi sohbet uygulamalarında yükselişe geçen bire bir etkileşimler. Eğer News Feed algoritması, yukarıda söz ettiğimiz gibi değişiklik yaşanacaksa, istediğiniz kadar potansiyel müşteriye ulaşamayacaksınız. İstediğiniz kadar kişiye ulaşmak için mükemmel bir müşteri hizmetleri deneyimi sağlamanız gerekiyor. Messenger, ise bunun için biçilmiş kaftan.
  1. Ücretli reklam stratejisi belirleyin
Sosyal medya pazarlama danışmaları yıllardır bunun için çırpınıyor. İşletmelerin organik erişimle, arzu ettikleri kitleye ulaşmaları çok zor… Bunu başaranlar var fakat bu sayı çok az. Facebook’un yaptığı son duyuruyla, organik erişimi daha da sınırlandıracağı ise ortada. Bu yüzden, hiçbir işletme ya da markanın, Facebook’un gönderi erişimini artırma ya da sayfa tanıtımı yapma önerilerini görmezden gelmemesi gerekiyor. Denemeye açık, sabırlı ve sezgilerine güvenen kişiler, Facebook reklamlarının ne kadar kazançlı olacağını görecekler.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
Sosyal Medya Erişimini, Etkileşimini ve Takipçi Artırmanın Yolları
Sosyal Medya Erişimini, Etkileşimini ve Takipçi Artırmanın Yolları
Devamını Oku >
Instagram Takipçi Sayısını Artırmanın 7 Yolu
Instagram Takipçi Sayısını Artırmanın 7 Yolu
Devamını Oku >
Kullanmanız Gereken 7 Facebook Reklam Modeli
Kullanmanız Gereken 7 Facebook Reklam Modeli
Devamını Oku >
Dijital Ajansların 2018’de Hazırlıklı Olması Gereken Sosyal Medya Trendleri
Dijital Ajansların 2018’de Hazırlıklı Olması Gereken Sosyal Medya Trendleri
Devamını Oku >
Sosyal Medya Etkisi Nasıl Artırılır?
Sosyal Medya Etkisi Nasıl Artırılır?
Devamını Oku >
Canlı Video Yayını Nedir, Pazarlama İçin Neden Önemlidir?
Canlı Video Yayını Nedir, Pazarlama İçin Neden Önemlidir?
Devamını Oku >