Marka Elçisi Nedir ve Nasıl Olunur?

Marka Elçisi Nedir ve Nasıl Olunur?
Marka elçileri, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tavsiye ederek hedef kitleniz ile aranızda güven verici bir bağ kurar. Markanızı seven ya da markanızla henüz tanışmamış ama tanıdığı zaman seveceğini düşündüğünüz insanları keşfetmeniz pazarlama dünyasında önemli bir adım attığınıza işaret eder. Bu konuya önem verip, markanızı en iyi şekilde temsil edecek marka elçilerinin özelliklerini tüm detayları ile öğrenmeniz, pazarlama faaliyetlerinize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Marka elçisi kriterleri nelerdir? Sunduğunuz ürün ya da hizmet ne olursa olsun, markanızı gerçekten seven insanların desteğini almalısınız. Tavsiye yoluyla tanıtımınızı yapacak marka elçilerinin başlıca özelliklerini şu şekilde özetlemek mümkün:
  • Hedef kitlenizle bağlantısı olan kişiler
  • Markanızı seven müşteriler
  • Bloglarda ya da sosyal medyada aktif yer alan kullanıcılar
  • Kendi çevresinde etki yaratma potansiyeline sahip kişiler

Mevcut marka elçilerinizi bir araya getirin Markanız hakkında iyi fikirlere sahip ya da en azından markanızı sevdiğini düşündüğünüz kişiler mutlaka vardır. Bu insanlarla iletişim kurmak üzere bir veri tabanı oluşturun. Böylece sürekli bu insanların aklında yer etmeyi başarabilirsiniz. Unutmayın, marka elçilerinizin sürekli sizi hatırlaması gerekiyor. marka elçisi nedir nasıl olunur
Yeni marka elçileri edinmek için neler yapılabilir? Marka elçilerinizin sayısı asla gereğinden fazla olmayacak. Ne kadar fazla kişi sizden olumlu olarak bahsederse markanız için o kadar faydalı olacaktır. Bu nedenle markanızı sevdiğini bildiğiniz kişilere ulaşın. Ürünlerinizden veya hizmetlerinizden daha fazla haberdar olmalarını sağlayın, onlara indirimler ve ufak hediyeler sunarak değerli olduklarını bildiğinizi belli edin. Sektörünüzle ilgili doğru kişilere ulaşmanız için en kolay yol bloggerları araştırmaktır. Bu nedenle marka elçilerinizde bulunmasını istediğiniz özellikleri belirleyin. Hangi özelliklerinizle öne çıkmak istediğinize karar verin. Marka elçilerinizi belirlerken öncelikle persona tanımları oluşturarak, bu kişileri araştırma sürecinde  faydalanabilirsiniz.
Marka elçilerinize paylaşmaları için içerik sunun Markanızı seven fakat tanıtımınızı yapmayan müşterileriniz için paylaşmak isteyecekleri içeriklerin bir listesini oluşturun. Bu listeyi oluşturmanız için ilham verecek bazı ipuçlarını aşağıda görebilirsiniz.
  • Eğlenceli, yaratıcı, gizemli ve (aşırıya kaçmadan) saldırgan bir infografik hazırlayın,
  • Hedef kitlenizin ihtiyacını giderecek rehber oluşturun,
  • Hedef kitlenizin ilgileneceği bir konu bulun,
  • İçerik olarak eklenebilir bir video oluşturun,
  • Yüksek çözünürlüklü bir ürün ya da hizmet fotoğrafı belirleyin.
Bu listeyi oluştururken trendleri takip etmenizde fayda var. Ayrıca bu listeyi kendi ihtiyaçlarınızı gidermek üzere değil marka elçinizin dikkatini çekmesi için hazırlayın. Karşılığını mutlaka alacaksınız.
Çevresi geniş ve özellikle sosyal medyada popüler insanlarla çalışarak kayda değer sonuçlar alabilirsiniz. Çalışmalarınızı güçlü bir ağ oluşturmaya yoğunlaştırın. Hedef kitlenizle sürekli iletişim halinde olun ve bu kişilere markanızın bir parçası olduklarını hissettirin. Unutmayın, markayla hedef kitle arasında duygusal bağ kurmak her zaman için önem taşır. 
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >