Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

Birçok Linkedin kullanıcısı, aramalarda gösterilen sonuçların rastlantısal olmadığının farkında değil. Linkedin profili nasıl olmalı sorusuna verilecek cevap, esasen SEO temelleri ile doğru orantılı olarak optimize bir Linkedin profilinin arama sonuçlarında daha sık gösterilmesi anlamına geliyor.

Linkedin, profil optimizasyonlarını doğru bir şekilde yapan şirket ve kişilere, iş, müşteri ve daha fazlasını bulabilmeleri adına destek vererek, bazı profilleri diğerlerinden öncelikli hale getirmek için site içi algoritmalar kullanıyor.

Eğer Linkedin sosyal ağını bu amaçlardan herhangi biri için kullanıyorsanız, site içi arama sonuçlarında görünürlük ilk önceliğiniz olmalı. Linkedin SEO uygulamaları ile Linkedin profilinizin daha fazla görüntülenmesini sağlamak için aşağıdakileri yapabilirsiniz;

1) Profilinizi tam olarak doldurun

Linkedin arama sonuçları sayfalarındaki yerinizi yükseltmenin en önemli yollarından birisi Linkedin profil sayfanızdaki bilgileri tam olarak doldurmaktır. Bu sadece profilinizdeki arama-ilişkili anahtar kelimeleri tanımlamak için ekstra olanak sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Linkedin, yarım profillere nazaran tamamlanmış profillere daha fazla görünürlük sağlıyor.

Linkedin profilinizi tamamen doldurup doldurmadığınızdan emin olamayabilirsiniz. Linkedin, her profil için tamamlanan bölümlerin yüzdesini ve hala bilgi eksikliği olan kısımları gösteren yardımcı bir araç sağlıyor.

2) Profilinizde arama için “alakalı” anahtar kelimeler kullanın

Profilinizi tamamlarken, Linkedin’in iç arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz anahtar kelimeler ekleyin. Linkedin profilinizde hedeflediğiniz anahtar kelimeler, web sitenizde hedeflediğiniz uzun dönemli arama motoru optimizasyonu kelimeleri ile aynı olmamalı. Linkedin profil sayfanızdaki anahtar kelimeler, potansiyel müşteri ya da işverenlerin Linkedin arama çubuğuna muhtemelen yazacakları kelimeler olmalı.

Web sitenizde, uzun dönemli anahtar kelime kombinasyonları öngörebilirsiniz fakat potansiyel müşteri ya da işverenlerin Linkedin arama çubuğuna girecekleri kelimeler arasında farklılıklar olabilir. Bu yüzden Linkedin profil sayfanızı optimize edin, hedef müşteri ve işverenleriniz gibi düşünüp, onların aratabileceğini düşündüğünüz anahtar kelimelere odaklanın.

3) Ağınızı genişletin

Linkedin, farklı anahtar kelimeleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra ağınızın genişliğine de bakıyor. Linkedin, bu bağlantılar sadece ikinci ya da üçüncü dereceden olsa bile, arama yapan kullanıcı ile bağlantılı olan sonuçları göstermeyi tercih ediyor. Sonuç olarak, ağınızı genişleterek Linkedin profilinizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabilirsiniz. İlk olarak, önceki iş arkadaşlarınız, yöneticileriniz, müşterileriniz ve diğer bağlantılarınızı ağınıza eklemeye çalışın. Bu adımı tamamladığınız zaman, özellikle sizin profesyonel ilgileriniz ve özelliklerinizi paylaşan yeni bağlantılara ulaşarak Linkedin arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmayı deneyebilirsiniz.

4) Linkedin gruplarına katılın

Linkedin gruplarına katılmak kişisel ve profesyonel ağınızın genişliği kadar güçlü bir görünürlük sağlayabilir. Yeni bağlantılar konusunda şansınız iyi gitmiyorsa, profil etkinliği düzeyini artırabilirsiniz. Katılacak grup bulmak için, ağınızdaki üyelerin katıldığı gruplara bakarak ve sektörünüzün anahtar kelimelerini kullanarak Linkedin’de arama yapabilirsiniz. Bir grubun üyesi olduğunuz zaman, pozitif ve profesyonel bir katılım sağlamak için elinizden geleni yapın. Gruplarda aktif olmak, sadece gruplara katılmaktan daha fazla görünürlük sağlayacaktır.

Linkedin profili nasıl olmalı sorusunu cevapladık. Bundan sonra sorulacak soru ise Linkedin’i nasıl daha etkin kullanabileceğinizle alakalı.

Linkedin’i doğru kullanmak ve işbirlikleri yaratmak gibi bir amacınız varsa, profilinizin daha fazla görüntülenmesi için aktif olmalısınız. Bu doğrultuda Linkedin Nasıl Etkin Kullanılır? başlıklı yazımızı da inceleyebilir etkili bir Linkedin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Topluluk Yönetimi Nedir Ve Nasıl Yapılır? Web Tasarım Trendleri 2013 →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.