Linkedin Profilini Kişisel Pazarlama Amaçlı Kullanma Yolları

Linkedin Profilini Kişisel Pazarlama Amaçlı Kullanma Yolları

Linkedin profilini kişisel pazarlama amaçlı kullanma yolları ile dünyanın en geniş profesyoneller ağında profilinizle dikkat çekebilirsiniz.

B2B pazarlamacıların %71’i hedef kitleye uygunluğun, bütün pazarlama programlarının en önemli yönü olduğunu düşünüyorlar. Linkedin’de yer alan profillerde özellikle B2B için uygunluk büyük bir öneme sahip. Kısa ve yeterli açıklamalara yer verilmeyen bilgiler, Linkedin ağında etkileşim ve ilgi çekiciliği ortadan kaldırıyor ve profili inceleyen kişiler baktıkları kişinin kendileriyle ilgisini doğru analiz edemeyebiliyor.

4 adımda Linkedin profilini güncellemek ve Linkedin’i kişisel pazarlama amacıyla daha etkin kullanmak mümkün:

1) Bold Başlıklar Kullanın

Linkedin profilinin bold başlıklar içermesi gerekir. Böylece okuyucunun ilgisini çeker ve okumaya devam etmesini sağlar. Pozisyon, ünvan ya da beklentilerin ne olduğunu söylemekten ziyade uzmanlık alanının belirtilmesi ve insanlara o iş için neden en iyi seçim olduğunun anlatılması gerekir. “Uzmanlık alanım ne?, Bilgilerimi nasıl destekleyebilirim?, Kimler yeteneklerimi onayladı?, Başarımı gösterecek projeler neler?” gibi sorulara cevap vererek başlanabilir.

Bu cevapları içeren özgüvenli bir başlık oluşturulup, profilin geri kalanı da güçlendirilmelidir. Yazılan makaleler varsa bunların “Yayınlar” kısmına kısa özetleriyle eklenmesi Linkedin profilini güçlendirmek için önemli bir örnektir. Ayrıca birlikte çalışılan tanınmış uzmanlarla bağlantı halinde olunması ve güvenilirliği onaylayacak profesyonellerin bağlantılara eklenmesi de önemlidir.

2) Hikayeler Anlatın

Linkedin profilini kişisel pazarlama amaçlı kullanma yollarından biri de “Deneyimler” bölümünü daha ilgi çekici hale getirmektir. Herkes deneyimlerini yazıyor ve birbirine benzer profiller ortaya çıkıyor. Bunun yerine deneyimler sonucunda kazanılan tecrübeleri, yaşanan sorunları anlatmak, sorunlar karşısında nasıl çözümler üretilebileceğini böylece beklentilerin nasıl karşılanabileceğini göstermek için deneyimler bölümü yeniden yazılmalıdır.

linkedin profilinin kişisel pazarlamada kullanımı

3) Örnek Çalışmalar Ekleyin

Araştırmalar B2B pazarlamacılarının %88’inin içerik pazarlamanın en etkili şekli olarak örnek çalışmaları alıntıladıklarını gösteriyor. Ancak bu tür araştırmalara Linkedin profesyonelleri yer vermemektedir. Linkedin “projeler” ve “deneyimler” bölümü örnek çalışmalara yer vermek için kullanılabilir. Ayrıca Linkedin kişilerin web siteleri ya da bloglarında yer alan yazıları yayınlayabilecekleri bir sosyal ağdır. Böylece uzmanlık alanları ve birikimleri ile ilgili paylaşımları Linkedin profillerine ekleyerek, kendi sitelerine de trafik sağlayabilirler.

4) Zenginleştirilmiş Medyaya Yer verin

Zenginleştirilmiş medya; uzmanlık ve beklentilere uygunluğu hızlı bir şekilde aktarmak için iyi bir yöntemdir. Linkedin’in “Profesyonel Galeri” özelliği sayesinde videolar, sunumlar, çalışılan markalar için yapılmış çalışmaların screenshot’ları ve başka interaktif araçlar Linkedin profiline eklenebilir. Böylece uzmanlık alanlarının ve başarıların altı çizilebilir.

Sonuç

Linkedin profilini kişisel pazarlama amaçlı kullanmak için klasik ve sıkıcı bir özgeçmiş sayfası oluşturmak yerine; verilen adımları izleyerek güncellemek ve optimize etmek mümkündür. Uzmanlık alanlarının bold başlıklarla gösterilmesi, onların somut örneklerle desteklenmesi, kişinin iş alanında bir işletmeyi nasıl başarıya ulaştırabileceğini ifade etmesi, beklentilerle ilgili örnek çalışmaların paylaşılması ve zenginleştirilmiş medyaya yer verilerek yeteneklerin aktarılması yoluyla Linkedin profili kişisel pazarlama amaçlı ve etkin bir şekilde kullanabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2015 İçin Başarılı Dijital Pazarlama Fikirleri Kullanıcı Deneyimi Hataları Ve Çözüm Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Dilek Kızılırmak
Dilek Kızılırmak
Kadir Has Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Dilek, dijital pazarlama konusunda kendini geliştiriyor ve Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.