Linkedin Pazarlama Yöntemleri

Linkedin Pazarlama Yöntemleri
Linkedin pazarlama yöntemleri ile şirketinizi veya kişisel iş hayatınızı daha ileri taşıyabilir ve online itibarınızı başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. Her sektörden çalışanın, iş verenin, stajyerin, öğrencinin yer aldığı Linkedin üyeleri için birçok imkan sunuyor. Linkedin’de bireysel hesaplar ya da şirket hesapları çeşitli profesyonel detaylarla dolup taşıyor. Ancak bu detayların ve imkanların en etkili şekilde kullanılması için gerekli önemin verilmediğini görüyoruz. Diğer sosyal platformlar gibi Linkedin hesabınızı da bireysel ya da şirket olarak yararınıza kullanmanız için belli yöntemler var.  Siz de Linkedin pazarlama yöntemleri ile profilinizi geliştirebilirsiniz.
1. Linkedin sponsorlu güncellemeleri kullanın. Linkedin sponsorlu güncellemeler pazarlamacılar için önemli bir ipucudur. Sponsorlu güncellemeler içeriğinizin sektörü etkileyen ve yetkili kişilerin karşısına çıkmasını sağlar. Böylece işinizdeki uzmanlığınızı kanıtlayabilir ve ağınızda olmayan insanların da içeriğinizle karşılaşmasını sağlayabilirsiniz. Güncellemelerinizin ulaşacağı hedef kitleyi kontrol edebildiğiniz için bu içerik yatırımlarınızdan büyük ölçüde fayda görürsünüz. Linkedin güncellemelerinizin ne kadar etkili olduğunu test etmeniz için detaylı analizler sunar. Bu ölçütlerden en önemli olanları şöyle sıralayabiliriz:
 • Etki
 • Tıklama
 • Tıklama oranı
 • Tıklama başı maliyet
 • Toplam harcama
 • Kampanyanın sosyal eylemleri
 • Kampanyanın hedef kitlesi bilgileri
Şirketinizin analiz sayfası, sponsorlu ve sponsorsuz güncellemelerinin etkilerini kıyaslama imkanı sunuyor. Sponsorlu ve sponsorsuz güncellemelerinizi kıyaslarken özellikle aldığınız genel etkiye, tıklama oranlarına, etkileşime, takipçi sayınıza dikkat etmelisiniz. İçerik yatırımınızdan etkili bir geri dönüş almak için yalnızca hedef bağlantılarınız açısından değerli olan içeriğinize sponsor olduğunuzdan emin olun. İnsanların gereksiz bir içeriğe değer vermeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. İyi planlama ve kaliteli içeriğin de etkisiyle, sponsorlu güncellemelerinizi, firmanıza ait sayfanın trafiğini büyük ölçüde artırmak ve sektörde uzmanlığınızı kanıtlamak için kullanabilirsiniz.
2. Linkedin profilinize zengin görsel içerik ekleyin. Profesyonel Portfolio özelliğini kullanarak Linkedin profilinize fotoğraf, video, görsel içeren makaleler, ekran resimleri ve hatta infografik ve SlideShare sunumları ekleyebilirsiniz. Çoğu kişinin bu özellikleri hala kullanmadığını görüyoruz. Bu yüzden, yalnızca var olan özelliklerin kullanımı ile diğer profiller arasında öne çıkabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca profilinize görsel ögeleri eklemek değil, bu ögeleri zaman içinde düzenli olarak güncellemeniz de gerekiyor. Profilinize konuşmacı videoları, güncel sunumlardan bölümler, özel etkinliklerde çekilmiş görüntüler, iş örnekleri, uzmanlığınızı kanıtlayan ekran resimleri eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Başlarken görsel seçiminde zorlanabilirsiniz fakat bir süre sonra profilinizin güncel ve zengin görsellerle dolu olduğunu göreceksiniz.
3. Paylaşımlarınızda bağlantı kurduğunuz kişileri etiketleyin. Linkedin’de içerik paylaşırken bağlantılarınızı etiketleyerek, uzun süredir Linkedin’i ziyaret etmemiş olsalar bile email yoluyla paylaşımınızdan haberdar edebilirsiniz. Bağlantınızın adının önüne “@” sembolünü koyarak istediğiniz kişiyi etiketleyebilirsiniz. Bu durumda etiketlenen bağlantınız bir bildirim alacaktır. Bağlantılarınızı sürekli olarak paylaşımlarınıza etiketlerseniz bu onları kızdırabilir. Bu özelliği, yalnızca belli içeriklerle ilgileneceğini düşündüğünüz kişiler için kullanmalısınız. Etiketleme ile ilgili bir stratejiniz olmalı. Bağlantılarınıza mesaj da gönderebilirsiniz fakat etiket içeren bir paylaşımı diğer bağlantılarınız da görecektir. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. linkedin pazarlama yöntemleri
4. Kişileri eklemektense bağ kurmaya önem verin. Daha iyi tanımak isteyeceğiniz bağlantılarınızı belirleyin ve düzenli bir şekilde kişisel profiliniz üzerinden onlarla iletişime geçin. Bilgi paylaşın, sorular sorun ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinin. Bir şirket için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. İçeriğinizi kimlerin paylaştığına ve sayfanızı kimlerin ziyaret ettiğine dikkat edin. İnsanlarla ve gruplarla nasıl bağ kurduğunuzu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Böylece iyi ilişkinin temelini oluşturursunuz. Bu bilgiyi edindiğiniz ve uygun şekilde hareket ettiğiniz zaman bağlantılarınızla uzun soluklu ilişkiler geliştirirsiniz. Bu bağlantılarınızı müşteriye dönüştürebilmeniz için iyi bir yöntemdir. Linkedin üzerinden ilişki kurmak pazarlamacılar için çok önemlidir. Böylece müşterilerinin kendilerini tanımalarını sağlarlar ve güvenilir bir danışman görevi görürler. Linkedin üzerinden ilerleteceğiniz ilişkiler arkadaşlık, ortaklık ve hatta yeni kurulan iş olarak size geri dönebilir.
5. Etki alanı oluşturun. Linkedin’de dijital etki yaratmak için bağlantılarınızla gerçek ilişkiler geliştirmeniz gerekir. Herkes Linkedin’de standart içerik oluştururken siz bağlantılarınızla daha özel bir etkileşime girebilirsiniz. Buna etki alanı diyebiliriz. Bu alanı oluşturduğunuz zaman, bağlantılarınız Linkedin’de paylaştığınız içeriklerle çok daha fazla ilgilenir. Linkedin profilinizde doğrudan pazarlama yapmaktansa bağlantılarınızla geliştireceğiniz bu özel ilişki bu potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesini ve referansa dayalı yeni ilişkilerin ortaya çıkmasını sağlar. Etki alanı, Linkedin pazarlama çalışmalarınıza insani bir dokunuş getirdiğiniz anda ortaya çıkar. Bunu yapmanın yolu da ağınızdaki kişilerle kurduğunuz bağın kişiselleştirilmesidir. Ağınızdaki en önemli kişileri belirleyin ve nelere önem verdiklerini, hedeflerinin neler olduğunu anlamak için profillerini gözden geçirin. Daha sonra Linkedin bağlantılarınıza yardımcı olabilir, onları bilgilendirebilir, başarıya ulaştıklarında tebrik edebilir, tanıtabilirsiniz. Böylece onlarla kişisel boyutta bir iletişim kurmuş olursunuz. Etki alanı konusuna önem verirseniz;
 • Rakiplerinizin önüne geçersiniz çünkü onlar farklı bir şey yapmış olursunuz.
 • Bağlantılarınız tarafından daha çok hatırlanırsınız ve daha değerli olursunuz çünkü onları dinlediğinizi ve onlara değer verdiğinizi gösteriyorsunuz.
 • Eşdeğerlilik kuralını harekete geçirmiş olursunuz çünkü iyiliğinize iyilikle karşılık vermek isterler.
 • Oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriklere bağlantılarınızın daha güçlü bağ kurmasını sağlarsınız.
Linkedin’deki etki alanı hemen göze çarpmayan ama çok etkili bir yöntemdir. Ona gereken önemi verirseniz karşılığında işinizi büyütmenize katkıda bulunacaktır.
6. Tartışma gruplarına değer verin.  İçerik pazarlamanın kuralları arasında bir pazarlamacının kaliteli içerik yoluyla potansiyel müşteriye değer vermesi de bulunur. Bu tip pazarlamanın amacı düşünce liderliği oluşturmaktır. Konu satın almaya gelince okuyucu şirketinizin belli konularda ne kadar bilgili olduğunu hatırlayacaktır. Bu kurallar sosyal medya için olduğu kadar Linkedin tartışma grupları için de geçerlidir. Pazarlamacılar genellikle bu grupları gereğinden fazla işgal eder ya da hiçbir iz bırakmadan gruplara bir göz atıp çıkarlar. Ancak, içeriğinizi zenginleştirdiğiniz sürece, Linkedin tartışma grupları bir pazarlamacı için en büyük potansiyel müşteri kaynaklarından biri haline gelir.
7. Küçük, yerel tartışma gruplarına odaklanın. Pozitif etki elde etmenin en iyi yolunun değerli içerik oluşturmak olduğunu biliyoruz. Kötü haber; bunu herkes biliyor! Bu da en eğitici paylaşımınız bile, Linkedin tartışma gruplarındaki pazarlama materyalleri denizinde kaybolup gidebilir. Öne çıkmak için en faydalı yöntemlerden biri, çalışmalarınıza geniş grupları hedef almaktansa küçük ve yerel gruplara odaklanmaktır. Bu grupların üyelerinin paylaşımlarınızı okuması ve yanıtlaması daha muhtemeldir. Küçük gruplarda görünürlüğünüz artacaktır. linkedin bağ kurma
8. Kişisel profilinizi optimize edin. Linkedin pazarlama profesyonellere yeni bağlantılar oluşturma ve böylece arama sonuçları, grup tartışmaları, doğrudan email gibi özellikler sayesinde profesyonel ağınızı geliştirme fırsatı sunar. Linkedin’de trafik ve potansiyel müşteri sahibi olmak için birçok yöntem vardır. En başarılı ve tutarlı sonuçlar; alakalı anahtar kelimeler, eylem üzerinden bağ kurma ve videolar, sunumlar, belgeler ile zenginleştirilmiş medya içeriği ile elde edilir. Önemli İpucu: Hemen bugün kişisel profilinizi düzenleyin! Profilinizi düzenlerken şunları sakın unutmayın:
 • Profilinizin aynı anda kişisel ve profesyonel olmasına dikkat edin. Şirketleşmemeye önem verin. İnsanlar sizinle ilgilendiği için kişisel profilinizi inceliyor.
 • Hakkınızda daha fazla bilgi edinebilmeleri için bir sonraki adımların olabildiğince net olmasını sağlayın.
 • Kendinizi olduğunuz gibi gösterin. Sahte veya abartılmış anahtar kelimeler kullanmayın. Yine de profil başlığınızda, tanım bölümünde ve özette anahtar kelimeler kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Düzenlemelerinizi sizin için en fazla öneme sahip hedef kitleye uygun şekilde yapın. Herkese hitap etmeye çalışmayın.
 • Farklı olun. Rakiplerinizin önüne geçmeniz gerekiyor. Size benzer profilleri ve rakiplerinizin profillerini inceleyerek yeni fikirler edinin.
 • Profiliniz mümkün olduğunca dolu olsun ve gerektikçe yeni içerikler eklemeye devam edin.

9. Linkedin bir çeşit online özgeçmiş değildir. Linkedin’e online özgeçmiş gibi davranmaktan vazgeçin. Bu platforma “Şu okula gittim, burada çalıştım,” yazmaktan ötesini eklemelisiniz. Örneğin, şöyle bir şablon kullanabilirsiniz: Ne yaparım: Ürünlerim, becerilerim ya da hizmetlerim sayesinde hedef kitlemin istediğine ulaşmasına yardımcı olurum. Farkım nedir: Benzer becerilere, ürünlere ya da hizmetlere sahip diğer kişilerden farklı olan taraflarım nelerdir? Diğerleri ne düşünür: Yaptığınız işten memnun kalan bir müşterinizin yorumunu yazabilirsiniz. Profilinizin açık ve net olduğundan ve hedef kitlenize hitap ettiğinden emin olun. Bu şablonu İş tecrübeleriniz, geçmişiniz de dahil olmak üzere tüm profilinize uygulayabilirsiniz. Aslında hedef kitleniz sizi önemsemiyor. Onlar profilinizde kendilerine katkısı olabilecek bazı bilgilerin peşindeler. Profilinizde bu tip bilgiler olduğundan emin olun.
Sonuç Linkedin pazarlama yöntemleri Linkedin profilinizden en fazla pozitif etki almanızı sağlar. Öncelikle, en fazla sayıda kullanıcıya en zengin içeriği ulaştırmalısınız. Yalnızca metin değil görsel içerik de kullanmalısınız. Bağlantı sayınızdan daha önemli bir şey varsa o da bağlantılarınızla kurduğunuz ilişkidir, bunu sakın unutmayın. Bunlar dışında kişisel profilinizi düzenlemeyi ihmal etmemeli ve Linkedin'in bir online özgeçmişten çok daha fazlası olduğunu unutmamalısınız.
Etiketler:

İlgili Haberler

Facebook Bu Kez Linkedin’e Rakip Oluyor!
Facebook Bu Kez Linkedin’e Rakip Oluyor!
Devamını Oku >
Microsoft Linkedin'i 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı!
Microsoft Linkedin'i 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı!
Devamını Oku >
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Devamını Oku >
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
15 May 14
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
Devamını Oku >
Neden Tüm Çalışanlarınız Linkedin Kullanmalı?
Neden Tüm Çalışanlarınız Linkedin Kullanmalı?
Devamını Oku >
Linkedin İş Arama Platformu Bright’ı Satın Alacağını Duyurdu
Linkedin İş Arama Platformu Bright’ı Satın Alacağını Duyurdu
Devamını Oku >
Linkedin “How You Are Connected” Özelliğini Duyurdu
Linkedin “How You Are Connected” Özelliğini Duyurdu
Devamını Oku >