İşletmeler, Google RCS’le Android Kullanıcılarına Multimedya Mesaj Gönderebilecek

İşletmeler, Google RCS’le Android Kullanıcılarına Multimedya Mesaj Gönderebilecek

İşletmeler, Google’ın yeni komünikasyon standardı RCS’le Android kullanıcılarına multimedya açısından daha zengin mesajlar gönderebilecek.

Bir yıllık geliştirmenin ardından Google, RCS işletme mesajlaşmasına daha fazla yoğunlaştı. Markalar, RCS (Rich Communication Standard) sayesinde Android kullanıcılarına SMS’le 5 haneli kısa kodlar göndermenin dışına çıkarak daha kullanışlı mesajlar yollayabilecek.

Google, RCS’le birlikte; grup sohbet, yüksek çözünürlüklü fotoğraf paylaşımı ve faturaların kullanıcılar tarafından görüntülemesi gibi özellikleri kullanmayı hedefliyor. Yeni mesajlaşma protokolüne aralarında  Turkcell ve Vodafone’un da yer aldığı 55 mobil operatör; Samsung, Lenovo, General Mobile, Asus gibi 11 üretici, Microsoft ve Google’ın yer aldığı 2 işletim sistemi dahil olacak. Google, bu 55 operatörden 43’ünü ikna etti bile.

RCS’in yaygın bir şekilde adaptasyonu, şirketin, uzun süredir benzer özellikleri kullanan Apple iMessage’la rekabet etmesine yardımcı olacak. Geçtiğimiz yıldan itibaren kullanılmaya başlanan RCS, işletmelerin uçak biletleri, dolandırıcılığa karşı uyarı ve kargo bildirimleri gibi mesajlar göndermesine izin veriyor. RCS standardı, “Haritalarda Aç” gibi öneri butonları da gösterebiliyor.

Şu anki RCS kullanıcıları arasında Booking.com, DHL Mexico, SnapTravel ve Subway yer alıyor. Bu şirketler, Android cihaz sahibi müşterilerine zengin multimedya içerikleri sunan mesajlar gönderebiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Global Etkinlik World Cities Congress İstanbul’un Dijital Ajansı Komünite Dijital! İşletmelerin Çözüm Ortağı Logo Yazılım’ın Dijital Partneri DONE Agency Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.