IPhone 5S ve IPhone 5C Tanıtıldı!

IPhone 5S ve IPhone 5C Tanıtıldı!

Apple hayranlarının yaklaşık 1 yıldır merakla beklediği yeni nesil akıllı telefon iPhone 5, Apple’ın Kaliforniya’daki merkezinde tanıtıldı.

Apple CEO’su Tim Cook tarafından gerçekleştirilen tanıtımda ilk olarak Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7’nin 18 Eylül’den itibaren kullanıcılar tarafından yüklenebileceği paylaşılırken; iPhone 5S’ten önce ilk olarak 5 farklı renk seçeneği ile birlikte kullanıcılara sunulan iPhone 5C’nin de lansmanı yapıldı.

iphone 5c
iPhone 5C’nin en dikkat çeken özelliği tahmin edildiği üzere farklı renk seçenekleri. Beyaz, sarı, yeşil, mavi ve pembe olmak üzere 5 renkle piyasaya sürüleceği açıklanan iPhone 5C, iPhone’da kendine özgün olan siyah rengi kullanılmamış.

Ekran büyüklüğü 4 inç olan iPhone 5C, A6 işlemci ile piyasaya çıkacak. iOS 7 duvar kağıtlarıyla tamamen uyumlu olan telefon, plastik olmayan polikarbon kaplamaya sahip. Yeni FaceTime HD kamera ve 8 megapiksel iSight kamerayı barındıran 5C, 16 GB ve 32 GB dahili hafıza seçenekleri ile kullanıcılara sunulacak.
apple iphone 5c

iPhone 5’in gelişmiş bir versiyonu olan iPhone 5S, gümüş, altın ve siyah olmak üzere 3 farklı seçenek ile iPhone kullanıcılarına sunuldu. 64 bit A7 işlemcinin kullanıldığı telefonda, A7 çipin önceki işlemciler ve grafik birimlerin iki katı performans sağlayacağı belirtildi. A7’nin işlemci bakımından ilk iPhone’dan 40 kat, grafik birimi bakımından ise 56 kat hızlı olduğu vurgulandı.

iphone 5s altın
Diğer iPhone’lara göre pil performansı daha iyi olan iPhone 5S’in bataryası 3G açık konumda 10 saat konuşma ve 8 saat de internette gezinme gerçekleştirebiliyor.

iPhone 5S’de Home tuşuna entegre bir parmak izi okuyucusu barındırıyor. Touch ID olarak adlandırılan teknoloji ile kullanıcı sadece kendi parmağını tanımladığı gibi birden fazla parmak izi de tanımlayabiliyor.

iPhone 5S’in diyafram açıklığı f/2.2’ye ulaşan beş elementli bir lense sahip kamerası da beklendiği gibi oldukça geliştirilmiş. Telefon, Dynamic Local Tone özelliği ile birçok fotoğraf karesinden en iyisini seçme konusunda kullanıcılara oldukça yardımcı olacak.

iphone 5s tanitim
iPhone 5S sarı ve beyaz olmak üzere barındırdığı iki led flaş ile 120 fps video kayıt yapabilirken; Burst Mode özelliği ile saniyede 10 kare yakalayabildiği gibi slow-motion videolar da sunabiliyor.

16, 32 ve 64 GB dahili hafıza seçenekleri ile satışa sunulacak olan iPhone 5S’in ön siparişi 13 Eylül’de başlarken; direkt satış şimdilik ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avusturalya ve Çin gibi ülkelerde yapılacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Akıllı Telefonlarda Parmak İzi Okuma Teknolojisi: Touch ID "Mister No" Reklam Ajansını Seçti →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.