iOS 11.3 Güncellemesiyle Gelecek Olan Yenilikler

iOS 11.3 Güncellemesiyle Gelecek Olan Yenilikler

Apple’ın bahar aylarında yayınlayacağı iOS 11.3 güncellemesiyle birlikte, kullanılabilecek özellikler arasından öne çıkanları yazımızda bulabilirsiniz.

Apple, ilkbahar aylarında iOS 11.3 güncellemesini yayınlayacak. Bir dizi yeni özelliği beraberinde getirecek olan güncellemenin beta sürümünü, meydana gelebilecek teknik problemleri hesaba katarak ve burada yer alan yönergeleri takip ederek telefonunuza yükleyip deneyebilirsiniz. Ancak, duyurulan bazı özelliklerin beta sürümde, yer almadığını söyleyelim.

iOS 11.3 güncellemesiyle kullanılmaya başlanacak olan özellikler arasındaki favorilerimiz:

Performans ve pil kontrolleri

Aralık ayında, eski iPhone modellerini yavaşlattığı iddiasıyla suçlanan Apple, bu soruna çözüm sağlayacak bir yazılım güncellemesi yayınlayacağının sözünü verdi. iOS 11.3’le birlikte, kullanıcılar pil sağlığı bilgisine Ayarlar’dan ulaşabilecek. Telefonu yavaşlatan güç yönetimi özelliği devre dışı bırakılabilecek. Ancak, eski model iPhone’a sahipleri, güç yönetimi özelliğini devre dışı bıraktığında telefonda meydana gelebilecek ani kapanmalara hazırlıklı olmalı. Çünkü Apple, bu tür aksaklıkların önüne geçmek için güç yönetimi özelliğini kullanıyor.

iPhone X için satın alma seçenekleri

Face ID, kimlik doğrulamayı inanılmaz derecede kolaylaştırsa da birkaç pürüze sahip. Bunlardan biri, aile üyelerinden biri satın alım gerçekleştirirken, şifre kullanma zorunluluğuydu. İstenmeyen bu durum,  iOS 11.3 ile ortadan kalkıyor ve satın alma işlemi, şifreye gerek kalmadan tamamlanabiliyor. Özellik, şu an beta sürümünde mevcut.

Geliştirilmiş artırılmış gerçeklik

Apple, iOS 11.3’e oldukça önemli artırılmış gerçeklik güncellemeleri getiriyor. Güncelleme, kullanıcıların belirli objelerle ve görsellerle etkileşim kurmasını sağlıyor. Örneğin, bir kitabın fotoğrafını çekerseniz, kitapla ilgili alışveriş bilgilerine Amazon’dan ulaşabiliyorsunuz. Bu etkileyici özellik, Google’ın Pixel 2’de kullandığı Google Lens’i hatırlatıyor.

Tıbbi kayıtlar

Doktordan istenen medikal kayıtlar, Health uygulamasındaki veriyle entegre edilebilecek. iOS 11.3 ile belirli medikal kuruluşlar, tıbbi kayıtları direkt olarak iPhone ile hastalara ulaştırabilecek. Kullanıcılar, tıbbi kayıtlarına kolayca erişebilecek. Laboratuvar tahlil sonuçları ya da yapılan güncellemeler hakkında bilgilendirilecek. Kullanıcı, hangi medikal kuruluşların listelendiğini Health app üzerinden görebilecek.

Okumak için yeni bir yol

Eğer iPhone ya da iPad’i pek çok kitabı okumak için kullanıyorsanız, Apple’ın iOS 11.3 ile geliştirilen ibooks uygulaması hoşunuza gidebilir. Güncellenen iOS sürümünde kitaplar, daha erişilebilir ve daha özenle seçilmiş içerikler sergileniyor. Sesli kitaplar için ise ayrı bir sekme yer almıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← TEDxAnkara Dijital İletişim Süreçleri İçin Nesta Creative İle Anlaştı 157 Yeni Emoji Geliyor! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.