Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Facebook ve Twitter’dan sonra Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Instagram, reklam seçenekleri ile küçük-büyük birçok işletmeye önemli bir imkan sunuyor.

Yaklaşık iki yıldır platform üzerinden reklam kampanyaları ile ilgili çalışmalar yapan Instagram, 30 Eylül itibariyle aralarında Türkiye, Meksika, Hindistan ve Güney Kore’nin olduğu 30 ülkede daha reklam hizmetini başlattı.

E-ticaret, seyahat, eğlence ve perakende sektörlerini hedefleyen platformun Türkiye’deki ilk reklamverenleri ise Boyner Online, P&G (Pantene), Trendyol & Modagram, Turkcell (Bip), Türk Hava Yolları ve Vodafone oldu.


Instagram’da nasıl reklam verilir?

Reklam hizmetini her büyüklükte işletmenin kullanabileceği şekilde genişleten Instagram, bu servisi aşamalı olarak kullanıma sunuyor. Her geçen gün daha çok kullanıcıya açılan reklam servisi, önümüzdeki günlerde hem Instagram reklamları API’sinden hem de Facebook’un reklam yönetim aracı Power Editor üzerinden kullanılabilecek.

Instagram’da Facebook reklam hesabı olan herkes reklam yayınlayabiliyor. Reklamların kullanıma sunulduğu kullanıcılar şu anda Power Editor ve Facebook Reklamları API’sini kullanarak kampanyalarını oluşturabiliyor. Reklamveren kullanıcının Instagram hesabının olması zorunlu değil; ancak Business Manager’a bir Instagram hesabı eklenmezse reklamlar gri renkte bir ad ile görünüyor ve reklama gelen yorumları görmek ve yanıtlamak mümkün olmuyor.

instagram reklam

Reklamlar Instagram’da kullanıcıların akışlarında, takip ettikleri hesaplar tarafından paylaşılan görsellerle birlikte gösteriliyor ve oluşturulurken seçilen opsiyona bağlı olarak göre kare veya yatay formatta görülebiliyor.

Facebook reklamları gibi Instagram reklamlarının performans ölçümleri de Power Editor’da ve Reklam Yöneticisi’nde görülebiliyor. Instagram reklamlarında da Facebook reklamlarında kullanılan rapor araçları kullanılıyor.


Instagram reklam türleri nelerdir?

Instagram’ın reklam servisinin genişletilmesi ile birlikte, yeni reklam özellikleri de duyuruldu. Buna göre;

  • Instagram artık markalara 15 saniye yerine 30 saniye uzunluğunda reklam videoları yükleme imkanı sunuyor.
  • Reklam görselleri ve videolarının kare formatta olma zorunluluğu ortadan kalkıyor.
  • Platform, Facebook ve Instagram’da yapılan çapraz kampanyaların yönetimi ve etkin performansı için reklamverenlere servis ve optimizasyon araçları sunuyor.
  • Marquee adı verilen yeni özellik ile reklamverenler; vizyona giren filmlerin tanıtımı ya da yeni ürün lansmanı gibi durumlarda “bir an” satın alarak, kısa sürede büyük kitlelere ulaşma imkanına sahip oluyor.

Instagram’da görsel, video ve birkaç görselin kaydırılarak görüntülenmesine imkan veren carousel formatı olmak üzere 3 farklı şekilde reklam verilebiliyor.

instagram reklam verme

Reklam görsellerini diğerlerinden sağ üst köşede bulunan “Sponsorlu” simgesi ayırıyor ve görselin sağ altında eylem çağrısı yer alıyor. Reklamın açıklaması ise görselin ve eylem çağrısının altında bulunuyor.

Kare formattaki bir Instagram reklamı için en boy oranı 1:1, yatay formatta ise görselin veya videonun en boy oranı 1,9:1 olmalı. Bu aşamada reklam vereceğiniz görseli en doğru ve etkili olacak şekilde oluşturabilmek için Facebook Reklamları Kılavuzu’na göz atmanızı öneririz.


Instagram reklamları hakkındaki daha fazla bilgiye Facebook’un ilgili yardım sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve diğer sosyal medya reklam çalışmalarınız için Sosyal Medya Ajansları‘ndan profesyonel destek alabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Karşı Konulmaz Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur? Ajanslar İçin “İtibar Yönetimi” Neden Önemlidir? →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.