Instagram Yarışması Yapmak İçin 4 Önemli Kural

Instagram Yarışması Yapmak İçin 4 Önemli Kural

Takipçiler ile etkileşimde hızlı sonuçlar almanızı sağlayan Instagram yarışmalarının başarısı için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

Instagram, 300 milyon aylık aktif kullanıcısı ile markaların online topluluklarını oluşturup yönetebilecekleri görsel bir mecra haline geldi. Markalar kampanyalarını duyurabilecekleri, takipçileriyle etkileşim içinde olabilecekleri bu mecrada yarışmalar düzenleyerek hızlı sonuçlar alıp; dönüşüm oranlarını, satışlarını ve tüketicileri ile iletişimlerini artırabiliyorlar. Instagram’da yarışma yapmak markaların etkili sonuçlar alması için önemli bir konu ancak başarılı bir yarışma için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Instagram yarışmalarının başarısı türüne, kurallarına, ödülüne ve duyurusuna göre bazı prensiplere bağlıdır. Kampanyanızın sonuç getirmesini istiyorsanız bu kurallar dikkat etmeniz gerekir.


1. Yarışmanın türünü belirleyin.

Instagram çok fazla tanıtım sınırlamaları olmayan bir platform olduğu için markalar yaratıcı yarışma konseptleri hazırlayarak Instagram’ın tanıtım fırsatlarından yararlanabilirler. Yarışmanın türünü belirlemek, stratejiyi planlamak açısından önemlidir. Projenin diğer aşamaları yarışmaya göre belirlenir ve sonuçlar ona göre değerlendirilir.

Markaların en çok kullandığı Instagram yarışmalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Beğeni Yarışmaları

Bir yarışma düzenlemek için en kolay yöntem beğeni üzerine şekillenen bir kurgudur. Takipçilerden yarışmayı kazanmaları için paylaşılan görseli beğenmeleri istenir. Bu yarışma türü etkileşimi artırmak için oldukça basit ve faydalıdır.

Bir diğer avantajı ise Instagram’ın “Keşfet” sayfasında kullanıcıların takip ettikleri kişilerin beğendiği ve ülke genelinde popüler olan görsellerin gösterilmesidir. Yarışma kapsamında paylaştığınız ve çok beğeni alan görsellerin hızlı bir şekilde yayılma olasılığı yüksektir.

Yorum Yarışmaları

Yorum yarışmalarında takipçilerden yarışmayı kazanmaları için paylaşılan görsele yorum yapmaları istenir. Markanız için değerli olabilecek geri bildirimler almayı ve paylaşım etkileşimini artırmayı hedefliyorsanız yorum yarışması etkili bir yöntemdir. Ayrıca takipçilerden, yorumlarda arkadaşlarını etiketlemeleri de istenebilir. Etiketleme gerektiren bir yarışma, markanın Instagram hesabına doğrudan organik trafik çekmesine ve yeni takipçiler kazanmasına yardımcı olur.

Fotoğraf Paylaşım Yarışmaları

Fotoğraf paylaşım yarışmaları Instagram’da en popüler konseptlerdir. Markalar takipçilerden yarışmayı kazanmaları için markanın belirlediği spesifik bir hashtagi kullanarak kişisel hesaplarından görsel paylaşmalarını ister. Selfie trendinin yaygınlığından faydalanmak isteyen birçok marka, takipçilerinden ürün ya da mağazaları ile birlikte çekilen yaratıcı selfie’lerini paylaşmalarını istemiştir.

Fotoğraf yarışmalarında takipçilerden belirli hashtaglerle görsel paylaşmalarını isteyebileceğiniz gibi, belirlediğiniz bir görselin aynı hashtag ile yeniden paylaşılmasını da isteyebilirsiniz. Böylece kapanya mesajınızı ve görselleri kontrol etmeniz kolaylaşacaktır. Yarışmanın kurgusuna göre görseli yeniden paylaşmak için bir repost uygulaması kullanılabilir ya da görselin ekran görüntüsü alınabilir.2. Kuralları Paylaşın

Başarılı bir Instagram yarışması için yarışma kuralları açık ve net olarak duyurulmalıdır. Instagram yarışmalarında görsellerde ya da görsel altı açıklamada şartlar, son katılım tarihi ve kazananların ne zaman açıklanacağının belirtilmesi gerekir. Bununla birlikte yarışmanın Instagram’la ilişkili olmadığı, Instagram tarafından desteklenmediği ya da yönetilmediği, katılımcıların yaş sınırı ve Instagram’ın kullanım koşullarının kabul edilmesi gerektiği açıklanmalıdır.

Bu gereklilikler dışında yarışma kuralları marka tarafından istenildiği gibi şekillendirilebilir. Bir diğer seçenek ise markanın kuralları ve katılım formunun yer aldığı bir kampanya sayfası oluşturmaktır. Marka, yarışma kurallarını web sitesinde ya da Facebook sayfasında açıklayabilir ve bir link ile kullanıcılar buraya yönlendirilebilir.

Yarışmanın kurallarını farklı bir mecra üzerinden takipçilerle buluşturma konusunda Turbo Tax’ın Iconosquare’i kullandığı Instagram yarışmasını inceleyebilirsiniz. Bu tarz bir yarışma sayfası oluşturmak için ShortStack, HubSpot ya da Lander gibi üçüncü parti hizmetleri kullanabilirsiniz.

#benimmaceram devam ediyor!

Kia Türkiye (@kiaturkiye) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Instagram’da yarışma düzenlemenin en önemli faydası kullanıcıların email adresleri gibi önemli bir veri toplamaya imkan sağlamasıdır. Üçüncü parti hizmetlerin kullanılması uzun kuralları içeren bir görsel açıklaması yerine kısa ve ilgi çekici paylaşımlara olanak verir. Beğeni, yorum veya paylaşım ya da bunların bir kombinasyonunu gerektiren bir yarışma düzenlenirken yarışmada çok fazla kural olmaması Instagram görselinde veya açıklama metninde yarışma kurallarının kolayca açıklanabilmesine yardımcı olur.


3. Yarışmanın Ödülünü Belirleyin

Markalar sosyal medya yarışmaları ile sadece takipçi kazanmayı amaçlamaz. Yeni takipçilerin hedef kitleye uygun olması da gerekmektedir. Bu nedenle hedef kitlenin ilgisini çekecek; markanın ürün ya da hizmetleriyle ilişkili bir ödül ile gerçekten ilgili takipçiler kazanılabilir. Sosyal medya yarışmalarında doğru hediye seçimi konusunda Değer Önerisi: Yarışmalarda Doğru Hediye Seçimi başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.


4. Yarışmayı Duyurun

Instagram paylaşımında ve yorum bölümden doğru hashtagleri kullanmak paylaşımların kolayca izlenebilmesini sağlar. Hashtag ile birlikte kullanılan marka ismi ile Instagram yarışmaları için popüler olan #InstagramContest, #InstagramGiveAway, #Contest, #GiveAway ve #Instagood hashtagleri kullanıcılara ulaşmak için yarışmada kullanılabilir.

Hashtagler marka için içeriğin etkisini artırmaya ve ilgili kişilerin yarışmaya çekmeye yardımcı olur. Bunun dışında Instagram yarışmaları diğer sosyal ağlarda tanıtılarak, daha çok kişiye ulaşılması sağlanabilir. Sosyal ağlar ile birlikte web sitesi ya da blogda Hello Bar gibi bir araç kullanılarak web sitesine gelen ziyaretçilere yarışma ile ilgili marka mesajı iletilebilir. Yarışmaya katılan kullanıcılardan arkadaşlarını davet etmelerini istemek de iyi bir yöntemdir.


Sonuç

Instagram’ın geniş kapsamlı tanıtım kuralları, markaların güçlüklerle karşılaşmadan yarışmalar düzenlenmesine olanak sağlıyor. Instagram yarışmalarında başarılı olmak için doğru yarışma türüyle yaratıcı kurgu oluşturmanın, hedef kitlenin ilgisini çekmeyi sağlayacak doğru ödülü seçmenin ve doğru hashtagler kullanmanın gerekliliği unutulmamalıdır.

Instagram’da gerçekleştireceğiniz kampanyalar ve sosyal medya stratejiniz için Yaratıcı Instagram Kampanyaları İçin Öneriler başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← En Etkili Growth Hacking Örnekleri Mobil Arayüz Tasarımları İçin Tipografi Kuralları →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.