Instagram, Kullanıcıların Verilerini İndirmesine İzin Verecek

Instagram, Kullanıcıların Verilerini İndirmesine İzin Verecek

Instagram, şirketin kişisel gizliliğin korunması hakkındaki eleştirilere yanıt olarak veri taşıma aracı geliştiriyor.

Kişisel verilerin korunması ve gizlilik dünya çapında büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Özellikle Instagram gibi sosyal ağlar, kullanıcıların paylaştığı bilgileri korumak zorunda. İngiltere’de yürürlüğe girecek olan Veri Koruma Yasası, şirketlerin kullanıcı verilerini bir hizmetten başka bir hizmete kolayca geçirebilecekleri şekilde düzenlenmesini öngörüyor.

Bu bakış açısıyla hareket eden Facebook’un sahibi olduğu Instagram, TechCrunch’a yeni bir veri taşıma aracı geliştirdiğini açıkladı. Kullanıcılar, söz konusu aracı kullanarak Instagram’da paylaştıkları fotoğrafların, videoların ve mesajların bir kopyasını bilgisayarlarına indirebilecek.

Böyle bir araç, insanların birbirleriyle rekabet eden fotoğraf merkezli sosyal ağlar arasında geçiş yapmasını kolaylaştırırken, Instagram’ın Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Mevzuatı’na (General Data Protection Regulation – GDPR) uyması anlamına geliyor. Aynı zamanda Instagram kullanıcılarının anılarını korumasına da yardım ediyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← LinkedIn, Mesajlaşma Özelliğine GIF Ekledi Facebook’un Reklamsız Versiyonu mu Geliyor? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.