İnsana Benzerliğiyle Şaşırtan Dijital Karakter: Siren

İnsana Benzerliğiyle Şaşırtan Dijital Karakter: Siren

Epic Games, insandan ayırması neredeyse imkansız olan, gerçek zamanlı olarak yönetilebilen ve etkileşime geçilebilen dijital karakter geliştirdi.

Epic Games, CubicMotion, 3Lateral, Tencent, ve Vicon, insandan ayırt edilemeyecek gerçeklikteki dijital karakter “Siren”ı yarattı. Dinamik hareket yakalama (dynamic motion capture) teknolojisi kullanılarak geliştirilen karakter, Vicon’un canlı mocap yazılımıyla hayata geçirildi. Siren’ın vücut ve parmak hareketleri, gerçek zamanlı olarak kaydedilerek Unreal Engine 4 projesine aktarıldı.

Şirket, bir sonraki adımın “canlı kaydedilen dijital insanları bir sonraki aşamaya geçirmek” olduğunu söylüyor. Yüksek duyarlılığa sahip Siren karakteri, Çinli aktris Bingjie Jiang’a benziyor.

Epic Games, canlı hareket yakalama teknolojisini ilk kez 2016 yılında Hellblade: Ninja Theory’deki Senua karekterinde kullanmıştı ve bu teknolojinin potansiyelini göstermişti. Epic Games, GDC’deki etkinlikte, gerçeğe çok yakın dijital karakterler yaratılabilen teknolojinin lisansına film ya da oyun yapımcılarının sahip olabileceği bilgisini de verdi.

Şirketin teknolojiden sorumlu baş yetkilisi Kim Libreri, GDC’deki basın etkinliği sırasında Unreal Engine projesi hakkında; “Tüm gördükleriniz saniyede 60 kare Unreal Engine 4 ile akıyor. Etkileşime geçebileceğiniz ve gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiniz inandırıcı dijital karakterler yaratmak, bilgisayar grafikleri endüstrisinde son yıllarda yaşanan en heyecan verici gelişme” dedi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Wox Creative’e Yeni Müşteri Netflix, Platformuna Özel Yazı Karakteri Tasarladı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.