İnfografik Oluşturma Platformu: InfoActive

Araçlar, Web Araçları 02 Ara 2013
İnfografik Oluşturma Platformu: InfoActive

İnfografik oluşturma platformu InfoActive ile tasarım bilgisine gerek kalmadan yüksek kaliteli, mobil uyumlu ve yaratıcı görsel içerikler oluşturmak mümkün.

Son zamanlarda uzun metinsel yazılar ve rakamsal veriler yerin görsel içeriklerin bilgiyi okuyucuyu sıkmadan ve daha anlaşılabilir bir şekilde yansıttığı yadsınamaz. Bu nedenlerle ihtiyaç duyulan infografik içerikler için grafik tasarımcılara büyük iş düşüyor; tasarım bilgisi olmayanlar ise verileri infografiğe aktaramıyor.

Ancak Chicago’lu girişimci Trina Chiasson, infografik oluşturmak için tasarım konusunda yetenekli ve bilgili olmaya gerek kalmadan infografik oluşturmanın mümkün olabileceğini düşünerek kolları sıvamış. Chiasson’nun infografikleri daha yaygın hale getirmek ve tasarımdan hiç anlamayanların bile verileri görsel hale getirmesine kolaylık sağlamak amacıyla geliştirdiği web tabanlı platform InfoActive ile infografik oluşturmak çok daha kolay hale geliyor.

infografik oluşturma infoactive

InfoActive ile infografik oluşturmak isteyenlerin platforma statik ya da dinamik verileri aktarması yeterli oluyor. Platform, 10 bin satıra erişebilen Google dökümanlarını ya da CVS aracılığı ile aktarılan gerçek zamanlı veri setlerini kullanarak infografikleri oluşturuyor. Platform kullanıcıları ayrıca verilerini aktardıktan sonra ortaya çıkan taslağa ikonlar, metinler, çizelgeler, haritalar ve interaktif filtreler ekleyebiliyor. Verilerin yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra InfoActive’de yer alan tema ve özelleştirme seçenekleri ile infografik tamamlanıyor. Kullanıcı tamamlanmış infografiği kullanabilmek için embed kodunu kopyalayarak blog ya da web sitesinde paylaşabiliyor. Ayrıca hazırlanan infografik Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest’te de doğrudan yayınlanabiliyor.

 
Bugünlerde Kickstarter’da yatırım bekleyen InfoActive platformuna ilerleyen zamanlarda kullanıcıların kendi geliştirdği tema ve taslakları destekleyen seçenekler de ekleyecekleri belirtiliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Bilyoner.com Google Glass Uygulaması Sosyal Arama Motoru: Hshtags →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.