İçerik Pazarlamasında Etkili Olan 5 Araç

İçerik Pazarlama, Konular 19 Şub 2018
İçerik Pazarlamasında Etkili Olan 5 Araç

İçerik pazarlamasında size yardımcı olabilecek etkili araçları yazımızda bulabilirsiniz.

İçerik pazarlama, markalar için oldukça önemli bir pazarlama yöntemi. Markalar, içeriğin etkileyici gücüne kayıtsız kalamayarak, iyi içerikler üretmek için zaman ve para harcıyorlar. Harcanan zamanı daha verimli hale getiren, düşük maliyetle faydalı veriler edinebileceğiniz araçlardan yardım alarak, içeriğin hazırlanma sürecini kısaltabilirsiniz.

İşinizi kolaylaştıracak 5 aracı sizler için derledik.

1. Buzzsumo

Buzzsumo, içerik dünyasının en etkili araçlarından biri. Bu aracı kullanarak yeni içerik fikirleri üretebilir, rekabet analizi yapabilir ve içerik dünyasının sevilen içeriklerini keşfedebilirsiniz. Buzzsumo ile hangi içeriğin daha çok işe yarayacağı hakkında iç görüler edinmek ve ihtiyaç duyduğunuz fikir önderlerini bulmak mümkün. Bulunduğunuz sektör ile ilgili raporları edinerek rakip analizi yapabilirsiniz. İçeriğinize ait anahtar kelimeleri takip edebilir, içeriğiniz hakkındaki geri bildirimleri görebilirsiniz. Trend olan tüm içerikleri gözlemleyebilir ve bu sayede güncel ilgi alanlarını keşfedebilirsiniz.

2. Clear Voice

Clear Voice, markalar, ajanslar ve freelancer’lar için sunduğu hizmetler ile dikkat çekiyor. Bu araçla genel olarak, kolayca içerik oluşturarak paylaşım araçlarıyla entegre edebiliyor, ihtiyaç duyduğunuzda freelancer’lar ile iş birliği yapabiliyor ve ekibinizle ortak çalışma alanı yaratarak içeriklerinizi yönetebiliyorsunuz. Clear Voice’da yer alan hazır şablonlarla içerik yazmak, düzenlemek ve paylaşmak kolaylaşıyor. Bu şablonlara kolaylıkla kontrol panelinden erişebiliyor, dilerseniz takvimi kullanarak zaman planlaması yapabiliyorsunuz. Çalışma arkadaşlarınızla iletişim kurma imkanıyla içeriğinizi anlık olarak geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzda freelancer havuzundan yeni bir çalışma arkadaşı edinebiliyorsunuz. Clear Voice ayrıca, freelancer’lar için özgeçmiş ve portfolyo paylaşma olanağı sağlıyor, kolay ödeme sistemiyle çalışanların güven duyarak çalışmasını destekliyor.

3. Social Animal

Social Animal, içeriğinizin bütünü yerine parçalarıyla ilgilenen bir kontrol aracı. Bu aracı kullanarak, SEO’nuzu iyileştirebilirsiniz. Çünkü Social Animal,  SEO için önemli olan anahtar kelimeler üzerinde destek sağlıyor ve geliştirmenize yardımcı oluyor. Social Animal ile içeriğiniz için en iyi anahtar kelimeyi arayabiliyor, içerikleri kıyaslayabiliyorsunuz. Hangi başlıkta anahtar kelimenin en iyi yerde kullanıldığını ve hangi anahtar kelimenin nasıl performans gösterdiğini izleyebiliyorsunuz. Ayrıca, anahtar kelimeler hakkında detaylı rapor alarak bir sonraki kampanyanız için atmanız gereken adımları planlayabiliyorsunuz.

4. Copify

İçerik fikriniz ve planınız her şeyiyle mükemmel gibi dursa da, bu adımları uygulamaya geçirecek iyi bir içerik üretim ajansı ile çalışmıyorsanız başarıdan bahsetmek oldukça zor olacaktır. Copify, iyi bir yazara ihtiyaç duyan herkes için yazar sağlayan bir havuz. Tam zamanlı bir elemanın proje için çok fazla, bir freelancer’ın ise yetersiz kalacağı bir fikriniz olabilir. İşte bu noktada Copify devreye giriyor. Araç, fikrinize tam zamanlı bir çalışan gibi bağlı ve zaman ayıran bir freelancer gibi, uygun fiyatta anlaşabileceğiniz yazarlara ulaşmanızı sağlıyor.

5. Kred

Bir içerik ürettiğinizde, onu birçok insan okusun ve popüler olsun istersiniz. Bu güçlü etkiyi ise yalnızca organik olarak elde etmek oldukça zordur. Bu noktada ‘Influencer Marketing’ devreye giriyor ve istenen başarıyı yakalamada büyük önem taşıyor. Influencer’lar ile yapılan iş birlikleri, içeriklerin daha çok insana ulaşmasını ve dikkat çekmesini sağlıyor. Markaların en çok zorlandığı nokta ise, fikre ve içeriğe uygun influencer’ı bulmak. Kred, hedef kitleniz için ideal fikir önderini bulmanıza olanak tanıyor. Diğer influencer araçlarının aksine, Kred’de her influencer; açıklama, fotoğraf, video ve yorumlarla kendi çevrimiçi varlığını inşa ediyor. Markalar, profili güçlü olan influencer’larla çalıştıkça daha etkili sonuç alıyor.

Bu yazımızda içerik pazarlamasında başarılı olmanızı sağlayacak 5 etkili aracı listeledik.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mikro-Influencer İş Birlikleri Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Sosyal Medya Stratejinizde Başarısız Olmanızın 5 Sebebi →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.