İçerik Pazarlamada Sık Yapılan 5 Hata

İçerik Pazarlamada Sık Yapılan 5 Hata

İçerik pazarlaması alanında sık yapılan ve uzak durmanız gereken 5 hatanın neler olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İçerik pazarlaması, dikkat çekici ve kaliteli bir içerik oluşturarak hedef kitleye seslenmekle ilgilidir. Son yıllarda öne çıkan içerik pazarlamaya dair birçok örnek görüyoruz. İçeriklerin bazıları hedeflediği başarıyı yakalarken, bazıları başarısız örnekler olarak internetin eski sayfalarında yerini alıyor.

Sizler için içerik pazarlamasında sıklıkla yapılan hataları derledik.

1- Başka markaların içeriklerini taklit etmek

Herhangi bir platformda, bir markanın oldukça başarılı olmuş bir içeriğine denk gelebilirsiniz. Bu içeriğin benzerini yaratmaya çalışarak, benzer başarılı sonuçlar almak isteyebilirsiniz. Ancak, gördüğünüz içeriği kopyalamak, markanızı hedeflediğiniz tam tersi sonuçlara götürecektir. Benzer içerik, kitlenizin alışık olduğu içerik demektir. Dolayısıyla, yeni bir içeriğe gösterilecek ilgiyle aynı ilgiyi beklemeyin. İçeriğinizin kopya olduğunun fark edilmesi ise, prestijinizi olumsuz etkileyecektir. Özgün olmak, içerik pazarlamanın kalbidir. Özgün bir içerik çıkarmak için, markanızın gerçekten kim olduğuna, neyi ifade ettiğine bakın ve markanızın sahip olduğu bakış açısına uygun içerikler yaratın.

2- Metriklere fazla yoğunlaşmak

Sayfa görüntülenmesi, takipçi sayısı, beğeniler gibi etkileşim ve erişim hakkında bilgi veren her şey, faydalı metriklerdir. Bu metrikler sayesinde kampanyanızın ne ifade ettiğini ve nasıl bir sonuç aldığınızı ölçmeniz mümkündür. Ancak, metriklere fazla odaklanmak yanıltıcı olabilir. Tek başına bir metrik, doğrudan geliri ve başarıyı ifade etmez. Tek bir metriği temel almak yerine, kombinasyonlar yapın. Örneğin, sadece beğenileri göz önüne almak yerine, tekrarlanan sayfa görüntülemelerini, dönüşüm oranlarını takip edin.

3- Fazla reklam niteliğinde, fazla marka yerleştirmeli içerikler üretmek

İçerik pazarlama, bir ürün veya hizmeti tanıtmak için yapılan bir reklam çeşididir. Ancak aynı zamanda, hedef kitlenizle bir bağ kurmak ve markanıza özgün bir ses kazandırmakla ilgilidir. İçeriğiniz sadece ürün tanıtımı odaklı olduğunda okuyucular dikkatini kaybedecektir. İçerik pazarlamanın amacını unutmayın. Hem markanızı tanıtmak hem de kullanıcılarınızın etkilemek istiyorsunuz. Bu yüzden kullanıcılarınız öncelikli olmalı. Sadece reklam olan gibi görünen içeriklerle güven kaybetmek yerine, pazarlama stratejinizi geliştirecek yaratıcı fikirler bulmaya ve içerik geliştirmeye çalışın.

4- Hedef kitlenizin dikkatini kaybetmek

Birçok şeye odaklanırken, kimler için ve ne için yazdığımızı unutmak kolaydır. Bu yüzden, markalı içeriklerde istikrar kolaylıkla kaybolabilir ve takipçilerin ilgisi azalabilir. Dolayısıyla, markanızın içerikleriyle ilgilenen uzman bir ekiple çalışmak faydalı olacaktır. İçerik yazarlarınızın markanızın bakış açısını ve kitlenizi anlaması, belirli zaman aralıklarında iyi araştırılmış konularla içerik hazırlaması gerekir. Hedef kitlenizi belirlemekte ve onlara yönelik içerik üretmekte zorlanıyorsanız, içerik ajansı ile çalışarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

5- İçeriği yanlış zamanda yayınlamak

Doğru içeriği, doğru zamanda yayınlamak içerik pazarlama için oldukça önemlidir. Yanlış zamanda yayınlanan bir içerik, tepkilere sebep olarak markanız için kriz yaratabilir. Çoğu zaman, gerçek zamanlı pazarlama içeriklerinde karşılaşılan bu hata, marka kimliğine geri dönüşü zor zararlar verebilir. Markanız için bir içerik takvimi oluşturmak faydalı olacaktır. Haftalık ve aylık içerik takvimleriyle yayın sürecinizi kontrol edebilir ve uygun içerikler hazırlayabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Markaların Facebook Yarışında Kalmak İçin Yapması Gereken 5 Şey Sosyal Medya Erişimini, Etkileşimini ve Takipçi Artırmanın Yolları →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.