İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi

İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Google Plus'ın Önemi
Günümüzde markalar için içerik pazarlama stratejiisi oluşturan herkesin mutlaka Google Plus'da konumlandırma yapması ve aktif olması gerekiyor. Fakat Google Plus’ı incelediğiniz zaman Facebook’tan çok farklı bir uygulama olduğunu görüyorsunuz. Eğer Google Plus’ın işlevsel olmadığını düşünüyorsanız, önemli bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Google’ın, bir Google+ hesabı açmanız için neden bu kadar çok uğraştığını düşünüyorsanız, ilk önce Google Plus’ın avantajlarını anlamanız iyi olur. Google Plus hangi yönden Facebook’tan farklıdır? Google Plus’ın amacı sosyal medya kralı Facebook’u koltuğundan etmek değil. Bu bir arama şirketinin amacı olamaz. Google insanlara içeriklerini paylaşabilecek bir ortam yaratmanın peşinde. Evet, Google Plus'da şirin kedilerin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz ama içerik paylaşmak sadece bu demek değildir. Statu değiştirmek ya da kahvaltınızın fotoğrafını koymak içerik paylaşmak demek değildir. Google Plus’da paylaşacağınız içeriğe uygun gruplara üye olursunuz ve bu içerikleri o şekilde paylaşabilirsiniz. Google Plus, içerik pazarlama ve SEO stratejiniz için anahtar çözümlerden biri olabilir. Google Plus, insanları gruplar içerisinde organize eder ve bu gruplar konularına göre ayrılır. Facebook daha çok kişisel arkadaş gruplarınıza yönelik bir uygulamayken, Google Plus sizi istekleriniz ve becerilerinize göre gruplara dâhil eder ve bu gruplardaki insanların paylaşımlarını görerek daha zengin içeriğe ulaşmanızı sağlar. Google, sahip olduğu birçok ürünü Google Plus ile kullanma imkanı sağlıyor. Google Chrome, Youtube, Gmail, Google Reader, Google Docs… Bütün bu ürünlere ve verilerine Google Plus kullanarak ulaşabilirsiniz. Google ürünlerinde, 2012 yılı sonu verilerine göre 135 milyon kayıtlı kullanıcı bulunuyor . Google Plus kaybolacak bir uygulama değil, tam tersine SEO avantajı ile arama sonuç sıralamalarını etkilemeye başladı. Bu da Google Plus SEO Avantajları açısından neden bu platformu kullanmanız gerektiğinin açık kanıtı. Google Plus'da yer almak, aktif olarak gönderi yapmak ve özellile Facebook'da bulunan "like" butonunun karşılığı olan "+1" özelliği ile çok sayıda beğeni almak, sitenizin organik trafiğini ciddi anlamda etkiliyor. Sosyal medya ve içerik pazarlama stratejisi için Google Plus’ı nasıl kullanacaksınız?
  • Öncelikli olarak gruplarınızı oluşturun.
  • Kendi profesyonel alanınızı belirleyin ve aynı alan ile uğraşan insanlara ulaşın.
  • Daha sonra kendi gruplarınızı oluşturmaya başlayın.
  • Eğer bir blog hesabınız varsa bunu Google Plus hesabınıza bağlayın. Böylece Google Plus’ta ki gruplarınız kolay bir şekilde sizin bloğunuza erişebilir ve okuyabilirler.
  • Son adım olarak, Google Plus'da nasıl kendi hobinizde lider olabileceğiniz hakkında bir makale yazın ve bunu profilinizde paylaşın.
Fazla yorum almak daha yüksek sıralamada olmanızı sağlar, böylece görünürlük sağlarsınız ve Google Plus işe yaramıştır demektir. Eğer hala Google Plus profili açmadıysanız, hemen bir tane edinin ve geride kalmayın. Google Plus şirket sayfaları da önem kazanıyor. Google Plus'da aynen Facebook'ta olduğu gibi marka ve şirketler de sayfa oluşturabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde, Google Plus'da bir şirket sayfası açıp, bu sayfayı düzenledikten sonra, blog içeriklerinizi bu sayfadan yayınlıyor olmanız, firma blog ve sitenize vereceğiniz linklerden dolayı SEO açısından fayda sağlar. Bu sayede web siteniz, arama sonuçlarında daha çok görünürlük elde eder. Markanız sosyal medyada aktif ise zaten bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmuş olmalısınız, bu durumda geç kalmadan Google Plus'ta da yerinizi alın ve içeriklerinizi bu platformda da paylaşmaya başlayın.
Etiketler:
Benzer Yazılar
Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Devamını Oku >
GA4 vs. Universal Analytics: Aralarındaki Fark Nedir?
GA4 vs. Universal Analytics: Aralarındaki Fark Nedir?
Devamını Oku >
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Google 19'uncu Yaşını Çarkıfelek Doodle'ıyla Kutluyor
Google 19'uncu Yaşını Çarkıfelek Doodle'ıyla Kutluyor
Devamını Oku >