İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri

İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri
İçerik pazarlama ölçümleme yöntemleri ile içerik pazarlama çalışmalarının verimliliği ve getirisi ölçümlenebilir. Doğru strateji ve taktiklerle üretilen yaratıcı içerikler pazarlama çalışmalarınıza olumlu katkılarda bulunacak sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Yaratıcı ve ilgi çekici içerikleri üretip yayınlamak arama motoru optimizasyonu, sosyal medya etkileşimi ve sektördeki güvenilirlik ve itibar gibi birçok konuda faydalar sunar. Doğru içerikle ve doğru zamanda tüketicilerle iletişim kurup içerik pazarlamanın avantajlarından faydalanarak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Peki, içerik pazarlama çalışmalarınızın verimliliğini nasıl ölçersiniz? İçerik pazarlamanın getirisini ölçümlemek zordur. Kesin sonuçlar elde etmek mümkün olmasa da pazarlamacılar bazı yöntemler ile içerik pazarlama çalışmalarını etkili bir şekilde ölçebiliyorlar. Aşağıda yer alan metrikleri kullanarak objektif bir bakış açısıyla içerik pazarlama stratejinizin nasıl sonuçlar verdiğin ölçümleyebilirsiniz.
Tüketiciyi Elde Tutma Metrikleri Tüketiciyi elde tutma metrikleri ile ilk etkileşim anından itibaren tüketicilerin dikkatlerini canlı tutup tutmadığınızı ölçümleyebilirsiniz. Google Analytics gibi bir araç kullanarak web sitesi ya da bloga geri dönen ziyaretçilerin yüzdesi, sayfa ziyaret sayıları, her sayfadaki ziyaret sayısı, siteden çıkma oranını belirlemek mümkündür. Sosyal medya ile Facebook, Twitter ve Linkedin gibi ağlardaki takipçiler izlenebilir. İçeriklerin sosyal ağlarda paylaşılma sayıları, hangi içeriklerin takipçiler için daha dikkat çekici ve paylaşılmaya değer bulunduğuna dair fikir verebilir. MailChimp, Marketo ve Eloqua gibi pazarlama otomasyon platformları sayesinde email aboneliğini kaldıran ya da içeriklere bakmamayı tercih edenlerin sayısı ölçümlenebilir. FeedBurner ya da FeedBlitz gibi kaynaklar kullanılarak abone sayısının zaman içinde değişimi belirlenebilir.
Paylaşım Metrikleri Hangi içeriklerin, kim tarafından, nerede, ne zaman ve nasıl paylaşıldığının incelenmesi paylaşım metrikleri ile içerik pazarlama ölçümleme yöntemidir. SharedCount gibi bir araçla web sitesi, blog ve sosyal medya hesaplarındaki içeriklerin aldığı retweet, beğeni ve paylaşım sayıları görüntülenebilir. Böylece en çok hangi içeriklerin paylaşıldığı, tüketicilerin ilgi alanları ya da hangi segmentteki tüketici grubunun hangi içeriklerle ilgilendiği gibi sonuçlara ulaşılabilir.
Etkileşim Metrikleri İçeriğin sağladığı etkileşimi ölçümlemek doğru mesajın iletilip iletilmediğini anlamak açısından çok önemlidir. Okuyucuların website, blog ya da sosyal ağlarda içerikle ilgili olarak yaptığı olumlu ya da olumsuz yorumlar göz önüne alınarak içerik pazarlama stratejisinin doğruluğu hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. İçeriklerin aldığı etkileşimi ölçümlemek için Google Analytics ile kullanıcıların web sitesinde geçirdikleri zaman ve nerelerde gezindikleri incelenebilirken, içerikle ilgili sosyal medya yorumlarını görmek için Disqus gibi sosyal medya araçları kullanılabilir. içerik pazarlama ölçümleme metrikleri
Potansiyel Müşteri Yaratma Metrikleri İçerik pazarlamada en önemli metriklerden biri de potansiyel müşteri yaratmadır. Bunun içi sosyal ağlardaki beğeni ve takipçi artışı, web sitelerindeki günlük kullanıcı sayılarının artışı ile potansiyel müşteri sayısının artışını ölçümleyebilirsiniz. Eloqua, Marketo, Pardot, Act-On ve benzeri pazarlama otomasyon platformları ile potansiyel müşteri ölçümlemeleri yapılabilir.
Satış Metrikleri Satış metrikleri içerik pazarlama çalışmalarının satış artışı ve karı nasıl etkilediğini ölçümlemek için kullanılır. İçerik pazarlama çalışmalarının satışa katkısı olup olmadığını ölçümleyerek doğru strateji ve taktikler belirlenebilir. Salesforce ya da Full Circle CRM gibi CRM araçları kullanılarak veri tabanında bulunan mevcut ya da potansiyel müşteriler fırsatlardan haberdar edilebilir ve satış artışı sağlanabilir.
Üretim Metrikleri Üretim metrikleri günlük, haftalık ya da aylık içerik üretiminin ölçümlenmesidir. İçeriklerin ne kadar sürede üretildiği, ne sıklıkla web sitesi, blog ya da sosyal ağlar üzerinden paylaşıldığı; paylaşılan içeriklerin hangilerinin en çok geri bildirim, etkileşim ve potansiyel müşteri sağladığı değerlendirilerek içerik üretim pratikleri belirlenebilir.
Maliyet Metrikleri İçerik pazarlamada maliyet metrikleri yatırımın dönüşümünü ölçümlemek için önemlidir. İçerik pazarlama çalışmalarının bir maliyeti vardır. Eğer içerik pazarlama maliyeti karşılayıp kara da katkı sağlıyorsa doğru bir içerik pazarlama stratejisinin uygulandığı söylenebilir. İçerik pazarlama uzun soluklu bir yatırımdır ve kısa sürede kar artışı sağlamasını beklemeden önce doğru ve sabırlı bir çalışma gerektirir.
Üretim, tüketim, etkileşim gibi içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri ile pazarlama çalışmaları ölçümlenebilir; doğru strateji ve taktikler belirlenerek daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

İlgili Haberler

Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Devamını Oku >
Sürdürülebilirlik Kapsamında İçerik Pazarlaması Nedir?
Sürdürülebilirlik Kapsamında İçerik Pazarlaması Nedir?
Devamını Oku >
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Devamını Oku >
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Devamını Oku >
İçerikten Satışa Giden Yol: Dönüşüm Süreci
İçerikten Satışa Giden Yol: Dönüşüm Süreci
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin 5 İpucu
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin 5 İpucu
Devamını Oku >
Başarılı Blog Yazılarının Bileşenleri
Başarılı Blog Yazılarının Bileşenleri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
İçerik Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Devamını Oku >