İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri

İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri
Dünya dijitalleşmeye devam ederken içerik pazarlama için faydalı dijital pazarlama teknikleri ile rekabet ortamında öne çıkabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansları son zamanlarda dijital ve içerik pazarlama becerilerine çok önem veriyor. Artan talepler ve rekabet ortamında etki yaratabilen insanlarla çalışmak zorunda kalıyorlar. Ajans arayan şirketler de aynı şekilde hedefi on ikiden vurabilecek partnerlerin peşinde. Buna rağmen ne yazık ki, içerik pazarlama konusunda pek fazla parlayan yıldız göremiyoruz. Online yayınların bu kadar rağbet görmesinde, şirketlerin uzmanlıklarını kişilere ve ajanslara daha kolay gösterebilmesinin kayda değer bir etkisi var. Rakiplerinizin önüne geçmek için öncelikle işiniz için gerekli olan yetenekleri, yetkinlikleri ve tecrübeleri iyi bilmeniz gerekiyor. Rekabet ortamında başarılı olmak için yaratıcılığın ve analitik becerilerin bir arada kullanılması gerekiyor. Bu konuda şirketinizi daha ileriye taşıyacak bazı teknikleri şu şekilde özetleyebiliriz:
1. Müşteri Segmentasyonu Mevcut kaynaklar yoluyla müşteri segmentlerini belirleyebilme becerisi, müşteri hedefleme konusunda önemli bir rol oynuyor. Diğer bir deyişle, mevcut müşterilerle yapılan röportajları, araştırmaları, web analitiklerini, veri dönüştürme yoluyla gerçekleştirilen elemeyi, sosyal medya takibini ve diğer demografik, psikografik, davranışsal veri kaynaklarını aktif bir şekilde kullanmalısınız. Grafikleri destekleyen verilerle de müşterileri sınıflandırabilirsiniz. Segmentasyon verilerinden müşteri profili oluşturmak önemli bir yetenek olsa da; diğer yandan zaman içinde bu profillerin devamlılığının sağlanması da bir o kadar önemli. Özellikle doğrudan pazarlamacılar, reklamcılık profesyonelleri ve tecrübeli içerik pazarlamacılarda bu yeteneğin var olduğunu görüyoruz.
2. Satış Döngüsü Hikayeleri Müşteri segmentlerini anlamak ayrıca satış döngüsünün gidişatını bilmek anlamına geliyor. Müşterilerin satın almaya karar verirken sordukları soruların ne olduğunu belirleme becerisi ve tecrübesi, içerik planı oluştururken çok önemli bir yer tutuyor. “Bu nedir?”, “Ne işime yarar?”, “Ne kadara satılıyor?” gibi soruların ötesinde, markanızın özgün ve anlamlı bir şekilde çözüm ürettiğini gösteren hikayeler ve pratik yanıtlar işinize yarayacaktır. Hikayeler, müşterilerle aranızda duygusal bağ kurmanızı sağlar. Müşteriyi anlama yeteneği ve marka değerinizi artıracak yaratıcı yollar içerik pazarlama için büyük önem taşıyor.
3. Çoklu Kanal için İçerik Planlama Satış döngüsü boyunca müşterinin nasıl hareket ettiğini anladığınızda e-posta, SEO, PPC, mobil gibi tek kanaldan pazarlamanın bir dezavantaj olduğunu göreceksiniz. Müşteriler birden fazla kanaldan bilgi alıyor. Bu nedenle çoklu kanal kullanmak müşterilerinizin -hangi platformda arama yaparsa yapsın- en iyi cevap olarak sizi bulmasını sağlıyor. Müşteri segmentasyonu ve satın alma döngüsü algısını, çoklu kanal içerik planı oluşturmak amacıyla kullanarak hedef kitleye en iyi cevapları sunabilirsiniz. Bu PPC, SEO, e-posta, PR gibi alanlarda uzman olduğunuzu göstermese de planlama, entegrasyon ve koordinasyon konularında tecrübeli ve başarılı olduğunuzu gösteriyor.
4. İçerik Oluşturma ve Kürasyon İçerik planlamanın büyük bölümü içerik ve ortam alternatiflerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Sürekli olacak içeriklerin belirlenmesi, içeriğin yeni hedeflere göre değiştirilmesi gibi kararlar verilmesi gerekiyor. İçerik oluşturulması sürecinde düzenlemenin rolünü belirmelisiniz. Başarılı bir içerik pazarlama programı için bu sürece gereken önemi vermelisiniz. Bu süreçte size yardımcı olacak araçları kullanmanızı da öneririz. Örneğin, içerik pazarlama yazılımı olan Kapost ve kürasyon yazılımı olan Curata işinize yarayabilir. içerik pazarlama için faydalı dijital pazarlama teknikleri
5. Topluluk Oluşturma İçerik ile sosyal medya arasındaki bağ görmezden gelinemez. Hiçbir sosyal medya yöneticisi iyi bir içeriği olmadan başarılı olamaz. Bu topluluk ve içerik pazarlama konuları için de geçerli. Hedef kitleyle olduğu kadar onları etkileyen topluluklarla da empati kurmalısınız. Topluluk oluşturmanızı sağlayacak olan içeriği planlayabilmek ve tanıtabilmek paha biçilmez bir beceridir.
6. İçerik Tanıtımı Okunmayan içerik ölü içeriktir. Tamam, bu bir kanun olmayabilir ama içerik tanıtımının ne kadar önemli olduğunun altını çizmesi açısından değerli bir ifade. Bir içeriğin fark edilmemesi her açıdan kayıplara yol açıyor. Tanıtım kaynağını belirleme ve yönetme yeteneklerine, içerik oluşturma ve kürasyon yatırımı için önem vermelisiniz. Hangi kanaldan olursa olsun, içerik tanıtımı dijital pazarlamacıların sahip olması gereken en değerli özellikler arasında yer alır.
7. Büyüme & Pazarlama Otomasyonu B2B şirketlerde yaygın olan daha uzun satış döngüleri için içerik, potansiyel müşteri ve müşteri olmaya başladıkları andan başlamak üzere eğitici ve etkileyici bir kaynak. İçerik performansını, Marketo, Eloqua ya da Infusionsoft gibi pazarlama otomasyon yazılımlarını kullanarak planlama, uygulama ve optimize etme becerilerinizle rekabet ortamında sizi öne çıkarsınız.
8. İzleme, Ölçme & Optimizasyon Hiçbir pazarlama programı, bir destek mekanizması olmaksızın performans ya da ölçek optimizasyonu gerçekleştiremez. Herhangi bir dijital pazarlamacı ve özellikle içerik pazarlamacı için kesinlikle sosyal medyayı, güncel haberleri, web analitiklerini ve dönüşüm verilerini izlemelidir. İçerik performansının optimizasyonu, mesajın iletimi, yaratıcılık ve eyleme çağrı (call to action) için öncelikle hipotez, planlama, uygulama ve daha sonra da KPI analizi (anahtar performans belirteçleri) süreçlerini izlemelisiniz. Bu becerilerin çoğu başarılı içerik pazarlama çalışmaları için çok önemliyken, ölçme ve performans optimizasyonu da bu süreçte ön sıralarda yer alıyor.
Sonuç İçerik pazarlama konusunda yukarıda sıraladığımız becerilere sahip bir dijital pazarlama ekibi her şirkete büyük katkı sağlar. Pazarlama yöneticilerinin bu becerilere sahip olması ve organizasyon içerisinde ilham verici ve besleyici rol oynaması gerekliliktir. Elbette tek bir kişi ya da organizasyon tüm bu alanlarda uzman olamaz. Birçok organizasyonun yalnızca bir alana yoğunlaştığını ve başarılı olduğunu görüyoruz. Susan Misukanis’in de söylediği gibi “Başarılı bir program için okyanusu kaynatmanız gerekmiyor.” Fakat rekabet içinde avantaj sahibi olmak ve pazarlama lideri olmak için bu becerilerin tamamı büyük önem taşıyor.

İlgili Haberler

Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Devamını Oku >
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Devamını Oku >
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
Devamını Oku >
Yaratıcı İçerik Pazarlamanın Önemi
Yaratıcı İçerik Pazarlamanın Önemi
Devamını Oku >
Ajanslarda İş Geliştirme Amaçlı İçerik Pazarlama
Ajanslarda İş Geliştirme Amaçlı İçerik Pazarlama
Devamını Oku >
Dikkat Edilmesi Gereken İçerik Pazarlama Hataları
Dikkat Edilmesi Gereken İçerik Pazarlama Hataları
Devamını Oku >
Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri
Online Pazarlama Uzmanlarından İçerik Pazarlama Önerileri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
İçerik Pazarlama Yönetimi İçin 4 Anahtar Soru
Devamını Oku >