IBM, Bulut Kampüs Partisinde “Bitcoin” Yağdırdı

IBM, Bulut Kampüs Partisinde “Bitcoin” Yağdırdı

IBM Brezilya’da üniversiteli öğrenciler için gerçekleştirdiği kampüs partisinde, öğrencilerin üzerine Bitcoin yağdırdı.

Son birkaç yılda trend olarak hızla yayılan elektronik para birimi Bitcoin, son zamanlarda markaların da ilgi odağı haline geldi. Bu markalardan biri olan IBM de Brezilya’da gerçekleştirdiği proje ile bir ilke imza attı.

IBM, üniversite öğrencilerini bir araya getirdiği Campus Party (Kampüs Partisi) adlı bir etkinlik ile sanal para birimi Bitcoin’i sanal olarak yağdırdı. Bir mobil hava durumu uygulaması aracılığı ile gerçekleştirilen proje için öğrencilerden uygulamayı indirmeleri ve hava durumunu takip etmeleri istendi. Ardından uygulama üzerinden IBM binası içerisinde belirli bir bölgede Bitcoin yağacağı duyuruldu.

Belirtilen saatte etkinlik alanına gelen öğrenciler “IBM Bulut” üzerinden gelen Bitcoin yağmuru ile karşılaştı. Öğrencilerin bu gözle görülmeyen, sadece telefon ekranından izlenebilen dijital paraları toplamaları için ise telefonlarını havaya kaldırmaları yeterliydi.

 
Ogilvy Brazil imzalı proje kapsamında IBM; wifi, 3G ve 4G bağlantıları ile birlikte, akselerometre ve GPS teknolojilerini kullandı. Bu sayede IBM Bulut üzerinden gelen Bitcoin’ler doğru zamanda doğru yerde olanların üzerine gerçek zamanlı olarak yağdı.

Geçtiğimiz yıllarda deneysel olarak başlatılan fakat hızla dünya çapında yayılan şifrelenmiş dijital para birimi Bitcoin’in yasallığı konusunda tartışmalar hala devam ediyor. Halihazırda 100 binden fazla insan tarafından kullanılan Bitcoin, her geçen gün geçerliliğini farklı alanlara taşıyor. Bitcoin ayrıca Paypal, Apple, Google, Microsoft gibi teknoloji liderleri tarafından da dijital ödeme sistemlerinde kullanılıyor.

IBM birçok farklı teknolojiyi bir araya getirerek gerçekleştirdiği proje ile dünyada bir ilk olan “mobil sanal para yağmuru”na da imzasını atmış oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← NN Hayat Ve Emeklilik Yeni Marka Programını Tanıttı Honda’dan Dünyanın En Yavaş Araba Reklamı: Feeling →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.