H&M, Irkçılık İddiası Üzerine Güney Afrika’daki Mağazalarını Kapattı

H&M, Irkçılık İddiası Üzerine Güney Afrika’daki Mağazalarını Kapattı

Siyah bir erkek çocuğuna giydirdiği tişörtün üstünde yazanlardan dolayı ırkçılıkla suçlanan H&M, Güney Afrika’daki mağazalarını kapatma kararı aldı.

H&M, siyah bir çocuk modele önünde “Coolest Monkey In the Jungle” (Ormandaki en havalı maymun) yazan bir tişört giydirdiği için ırkçılık iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Görselin yayılmasıyla birlikte H&M, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılaştı. LeBron James ve P. Diddy gibi ünlü isimler de mağazayı kınadı ve boykot çağrısında bulundu. The Weeknd, H&M’le olan ilişkisini sonlandırdığını duyurdu.

Tepkiler, sosyal medyayla sınırlı kalmadı ve Güney Afrika’daki H&M mağazaları önünde protesto gösterileri yapıldı. Protestocuların tepkisi, yalnızca sözlü eylemle de kalmadı ve mağazaya giren bir grup, mankenleri tekmeledi ve askıdaki giysileri yere devirdi.

H&M, tepki çeken tişörtün üretiminin durdurulduğunu açıklasa ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söylese de tatsız olaylar yaşanmasına engel olamadı. Mağaza, Güney Afrika’daki şubelerini geçici bir süreliğine kapatma kararı aldı.


Mutluluk paylaştıkça artar :)
← LTB Jeans Sosyal Medya Ajansını Seçti! Casper'ın Tercihi Ahtapot Sosyal Medya Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.