Afrikalı Kızların Her Zaman Okula Gidebilmesi İçin Başlatılan Hijyenik Ped Kampanyası

Afrikalı Kızların Her Zaman Okula Gidebilmesi İçin Başlatılan Hijyenik Ped Kampanyası

Always, ped satın alamayan ve sınıfta utanç verici duruma düşmemek için bazen okula gidemeyen kızların her gün okula gitmesi için bir kampanya başlattı.

Ergenlik dönemine girmiş Afrikalı kız öğrencilerin çoğunun maddi gücü hijyenik ped satın almaya yetmiyor ve kızlar regl oldukları günler pede alternatif olarak; yaprak, kum ya da gazete kağıdı parçaları kullanmak zorunda kalıyor. Alternatif şeylerle kendilerini güvende ve rahat hissetmeyen kız öğrenciler, sınıfta utanç verici ve gülünç duruma düşmemek için bazı günler okula gidemiyor ve derslerini aksatıyor.

Güney Afrika’nın yükselen hijyenik ped ürünü Always, One School at a Time ve Joe Public’le bir araya gelerek, kız öğrencileri düştükleri bu durumdan kurtarmak ve okulda tutmak için “Always Keeping Girls in School” programını başlattı. Bu program kapsamında, hijyenik ped satın alamayan kızlar için bağış toplanıyor ve kadın hijyeni ve ergenliği hakkında eğitici ve yüreklendirici konuşmalar yapılıyor. Program, Johannesburg Diepsloot’taki  Itirele-Zenzele Lisesi’nde uygulanıyor.

Always’in “Never Unsanitary Pads” kampanyası için hazırladığı hijyenik ped paketleri,  ‘Always (Her zaman) kelimesinin zıttı ‘Never’la (Asla) değiştirdi. Ped yerine; yaprak, kum ya da gazete kağıdı kullanmanın şok edici sonuçları olduğunu anlatmak isteyen Always, paketlerin içine bu materyalleri yerleştirdi ve üstlerine “Okula giden 9 milyon kız, belki ASLA akademik potansiyellerinin tamamına ulaşamayacak”, “Okula giden 9 milyon kız, belki ASLA tüm sınavlarına giremeyecek” gibi çarpıcı ifadeler yazıldı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Lexus, 2.000 Teşekkür Mektubuyla Origami Otomobil Yaptı Fazla Yakınlaştırılmış Logoların Hangi Markalara Ait Olduğunu Bulabilir misiniz? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.