Happy Digital’den Türkiye’nin İlk AR Uygulaması!

Happy Digital’den Türkiye’nin İlk AR Uygulaması!

Geçtiğimiz günlerde Apple tarafından gerçekleştirilen WWDC 2017 etkinliğinde iPhone 8 ve iPhone X lansmanı yanında yeni mobil işletim sistemi iOS 11 de tanıtılmıştı. Hiç kuşkusuz yeni işletim sisteminin en merak edilen özelliklerinden biri de ARKit olmuştu.

Son dönemde adından sıkça söz ettiren Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) basitçe cihazların nesne tanıma özelliğinin kullanılmasıyla sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine yerleştirilmesini içeren teknolojiler için kullanılıyor.

Gerçek hayat deneyimi ile sanal dünya arasındaki bariyerlerin aşılmasına imkân tanıyan AR teknolojisinin iOS 11 ARKit altyapısı kullanılarak hayata geçirilen ilk Türk uygulaması Happy Digital tarafından geliştirilen PutArt uygulaması oldu.

Uygulama modern ve klasik diye size bir menü sunduktan sonra seçtiğiniz kategoride dünyanın en meşhur tablolarını karşınıza çıkarıyor ve bu sanat eserlerini günlük mekânlara taşımanızı sağlıyor. Telefonunuzun kamerasını açtıktan sonra istediğiniz bir duvarı tarayıp uygulamada bulunan sanat eserini istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Uygulamada birden çok eser yerleştirme, zoom ve paylaş özellikleri de mevcut. ARKit içerisindeki “World Tracking” özelliği ile gerçeğe çok yakın bir deneyim yaşamak mümkün.

Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri ise tamamen ücretsiz olması. AppStore’dan bu link yardımıyla indirebileceğiniz uygulama ile oldukça eğlenceli anlar yaşayacağınızdan kuşkumuz yok.

Uygulamanın nasıl çalıştığını bu videodan izlemek mümkün:

 
2011 yılından beri sunduğu mutlu işlerle müşteri yelpazesini sürekli geliştiren Happy Digital, web ve mobil çözümlerin yanı sıra bu platformların yönetimi ve iletişimi süreçlerinde de hizmetlerini sürdüren bir reklam ajansı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Frida Kahlo Bugün Hayatta Olsaydı Braun Yüz Epilatörü Kullanır mıydı? Nutella’dan Kişiselleştirilmiş Medya Kampanyası →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.