Güncel Facebook İstatistikleri 2015

Güncel Facebook İstatistikleri 2015

Facebook, 2015 yılının ikinci çeyrek küresel rakamlarının ardından, yerel kullanıcı istatistiklerini de açıkladı. Güncel verilere göre Facebook’u Türkiye’den ayda 39 milyondan fazla kullanıcı ziyaret ediyor.

Facebook’un 2015 yılı ikinci çeyrek istatistiklerine göre tüm dünyadaki günlük aktif Facebook kullanıcı sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17 artış göstererek 968 milyona ulaştı. Aylık aktif kullanıcıların yüzde 65’i Facebook’a her gün giriyor. Tüm dünyadaki günlük mobil Facebook kullanıcı sayısı ise yıllık yüzde 29 artış ile yaklaşık 844 milyona ulaşmış durumda.

Aylık kullanıcı istatistiklerine göre 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki Facebook kullanıcı sayısı geçen yıla oranla yüz 13 arttı ve 1,49 milyara ulaştı. Bu rakam ise yaklaşık 3 milyar olan dünya nüfusunun neredeyse yarısı. Tüm dünyadaki aylık aktif mobil Facebook kullanıcı sayısı ise yıllık yüzde 23 artış ile 1,31 milyara ulaşmış durumda.

Facebook kullanıcılarının yüzde 65’i her gün birden fazla kez platforma giriş yapıyor. Her gün 1,5 milyar aramanın yapıldığı Facebook’ta 850 milyon grup ve 450 milyon etkinlik yer alıyor.

Facebook mobil uygulamaları Messenger’da 700 milyon, Whatsapp’ta ise aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip. Kullanıcılar Facebook, Messenger ve Instagram uygulamalarında günde ortalama 46 dakika vakit geçiriyor.

Facebook’un Türkiye’deki aylık kullanıcı sayısı 40 milyona yaklaştı!

Facebook 2015 ikinci çeyrek yerel verilerine göre Türkiye’de her ay 39 milyondan fazla kişi platformu ziyaret ediyor. Platformun Türkiye’deki günlük aktif kullanıcı sayısı ise 26 milyona ulaşmış durumda.

E-marketer’a göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının sayısı 44 milyonun üzerinde. Bu,Türkiye’de interneti olan insanların  yüzde 88’inden fazlasının Facebook’ta olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 65’i her gün Facebook’a geri geliyor. Her ay ve her gün geri gelenlerin yüzde 85’i ise mobil üzerinden giriş yapıyor.

güncel facebook istatistikleri

Türkiye Facebook için ilham verici bir pazar

Türkiye’de gün geçtikçe artan kullanım oranı Facebook için oldukça önemli. Bunu değerlendiren Facebook yetkilileri, ürün yöneticilerinden oluşan bir ekip ile kısa süre önce Türkiye’ye geldi ve bazı yerel girişimciler ile işbirlikçileri ziyaret etti.

Ürünlerin iyileştirilmesine ve dünyayı daha da bağlantılı hale getirmeye devam etmek için sahaya inmeye hayati önem veren Facebook ekibi; ödeme sistemleri, e-faturalama, oyun, akıllı evler ve seyahat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren startuplar, çözüm ortakları, kuluçka merkezleri ve girişim şirketleri ile çeşitli toplantılar yaptı ve ürün gelişimi ve örnek çalışmalar ile ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Türkiye’yi ziyaret eden ekipte yer alan Facebook Ürün Yöneticisi Zack Hendlin, “Facebook tam anlamıyla bir ortaklık şirketi ve bu yüzden düzenli olarak dünyanın dört bir yanında bulunan işbirlikçilerimiz ile bir araya geliyoruz. Türkiye hızla büyüyen, ilham verici bir ekosisteme sahip. Ziyaretimiz süresince girişimciler ile fikir alışverişinde bulunduk ve nasıl daha iyi ürünler geliştirebiliriz konusunda önerilerini dinledik. Bu süre boyunca çok şey öğrendik; dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı hale getiren ürünler geliştirmeye devam etmek için de sabırsızlanıyoruz” dedi.

Güncel istatistiklere göre dünya çapında Facebook kullanıcı sayısı ile platformun değeri artarken, mobil cihazlar üzerinden girişlerin oranı ise pazarlama ve reklam sektöründe mobilin önemini bir kez daha kanıtlar nitelikte. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türk Sineması Dada Publicity’yi Seçti! McDonald’s’tan Ret Cevabı Alan Burger King’in Yeni Hamlesi: Peace Day Burger →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.