Google+, Twitter’ı Geride Bırakarak Dünyanın 2. Büyük Sosyal Ağı Oldu

Google+, Twitter’ı Geride Bırakarak Dünyanın 2. Büyük Sosyal Ağı Oldu

Global Web Index adlı araştırma şirketine göre Google+, Twitter ve YouTube’u geride bırakarak, dünyanın en büyük 2. sosyal ağı haline geldi.

Önceki raporların Google+’ın başarısız bir girişim olduğunu belirtmesine rağmen, Google+, 2012’nin son çeyreğinde geçen yıla göre %27’lik bir büyüme ile aylık 343 milyon aktif kullanıcının ilgisini çekmiş görünüyor. Şirket, aktif kullanıcıları, geçen ay kullanan ya da siteye katkıda bulunanlar olarak tanımlıyor. Son aylarda, Google, Google+’ı diğer servisleriyle daha bağlantılı hale getirdi örneğin Gmail hesabınıza girmeniz Google+ profili yaratmanız anlamına geliyor.

Google’ın popüler video paylaşım sitesi YouTube, yaklaşık 300 milyon aktif kullanıcı ile dünyanın 3. en büyük sosyal ağı olarak görülüyor.  Twitter, 288 milyon aktif kullanıcı ile dördüncü sırada yer alırken, Facebook 693 milyon aktif kullanıcı ile dünyanın en popüler sosyal ağı olarak birinciliğini koruyor.

Global Web Index’in danışmanlık müdürü Brett Petersen’ın belirttiğine göre 2012’de Facebook’un aktif kullanıcı sayısında %33’lük büyüme gerçekleşti. Yani, küresel internet nüfusunun %51’i şuan aktif olarak Facebook kullanıyor.

Fakat son aylarda en çok aktif kullanıcı kazanan sosyal ağ ise Twitter oldu. Peterson’ın belirttiğine göre “aktif kullanım” bakımından en hızlı büyüyen sosyal ağ ise %40’lık bir büyüme ile Twitter.

Küresel internet kullanıcılarının %21’i YouTube’u, %25’i Google+’ı kullanırken, %21’i aktif olarak Twitter kullanıyor.

Bu arada, Facebook, Google+ ve diğer sosyal ağ platformlarının büyümesi küçük siteler için kötü bir haber. Almanya’nın MeinVz, Hollanda’nın Hyves ve Fransa’nın Copains d’Avant’ı gibi yerel sosyal ağ hizmetleri kullanım konusunda çok zorluk yaşıyorlar. Çin’in yerel hizmetleri ise popüler Tencent Weibo’nun %57’lik düşüşü ile en büyük düşüşe şahit oldu.

Aralık 2012 Aktif Kullanıcı Sayısına Göre En Büyük 25 Sosyal Ağ

 Google+ Aktif Kullanıcı Sayısı

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor Linkedin Üye Sayısı 200 Milyon'a Ulaştı →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.