Google, YouTube Music ve YouTube Premium’u Duyurdu

Google, YouTube Music ve YouTube Premium’u Duyurdu

YouTube Red’e veda eden Google, yeni premium hizmetlerini duyurdu.

Google, 2015 yılında başlattığı YouTube Red Premium hizmetini sonlandırmaya ve iki yeni teklifle kullanıcıların karşısına çıkmaya karar verdi. Bu tekliflerden ilki, müzik yayını servisi YouTube Music. Reklamlı ve ücretsiz versiyonu bulunan hizmete kullanıcılar aylık 9.99 dolar karşılığında reklamlardan arındırılmış şekilde de sahip olabilecek. Orijinal video içeriklerin yer aldığı “YouTube Premium”un fiyatı ise aylık 11.99 dolar olarak belirlendi.

Google’ın yeni müzik yayını hizmeti YouTube Music’in direkt rakibi Spotify olacak gibi görünüyor. Yeniden tasarlanan bir mobil uygulama ve yeni bir masaüstü oynatıcısına sahip olan hizmet, yalnızca müzik dinlemek için tasarlandı. Google’ın YouTube avantajını elinde bulundurması, parçaların resmi versiyonlarını binlerce; ilgili çalma listesi, remix, cover, canlı kayıt ve tabii ki müzik videolarıyla birleştirmesini sağlayacak.

YouTube Music uygulamasının ana ekranı, kullanıcıya geçmişte dinledikleri, konum ve aktiviteye göre dinamik olarak yeni parçalar önerecek. Diğer müzik yayını uygulamalarından da bildiğimiz gibi; yeni müzik ekleme, arka planda dinleme ve indirme gibi özellikler YouTube Music’in 9.99 dolarlık paketi dahilindeki özellikler arasında yer alıyor. Google Play Music üyeliği bulunan kişiler, YouTube Music üyesi de olacak.

YouTube Premium’un özelliklerinden bahsedecek olursak, ayda 11.99 dolara kullanıcılar YouTube Music içeriklerinin yanı sıra YouTube Originals video içerik kitaplığına erişebilecek. YouTube, Originals’ı farklı türden dizi ve filmlerle genişleteceğinin sözünü de veriyor. Reklamsız izlenebilecek olan videolar arka planda çalışmaya devam edebilecek ya da çevrimdışı izlemek üzere kaydedilebilecek.

YouTube Premium’u kullanmaya çok yakında başlayacak ülkeler arasında; Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Güney Kore yer alıyor. Bu ülkelerin arasına kısa zamanda; Avusturya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Norveç, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere de katılacak.

YouTube Music ise YouTube Red’in kullanılabildiği pazarlarda ve Güney Kore’de 22 Mayıs’tan itibaren yayınlanacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← WhatsApp Grupları İçin Yeni Özellikler Facebook’taki Bir Kişilik Testi Uygulaması Milyonlarca Kişinin Bilgisini Ele Verdi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.