Google, Waymo’yla Tamamen Otonom Paylaşımlı Yolculuk Hizmetini Başlatıyor

Google, Waymo’yla Tamamen Otonom Paylaşımlı Yolculuk Hizmetini Başlatıyor

Google Alphabet’in otonom aracı Waymo, direksiyonda sürücü bulunmayan ilk robot otomobil uygulamasıyla Uber’ı geride bıraktı.

Google’ın kendi kendine giden aracı olarak bilinen ve ardından Waymo ismini alan, Google’ın Alphabet birimine ait otomobil, sürücüsüz ulaşım hizmeti vermeye hazırlanıyor. Chrysler Pacifica marka araçların modifiye edilen bir modeliyle filosunu genişleten Google, yolculuklara kısa bir süre içinde başlamayı planlıyor.

Kendi kendine gidebilen robotik araçları kullanacak yolcular, bir Waymo çalışanı tarafından arka koltukta misafir edilecek ve yalnız yolculuk edecek. Yolculuklar ilk seferler sırasında ücretsiz olacak ancak, bir noktadan sonra Waymo kullanıcılardan ücret talep edecek. Şirketin halka açık testlerin gerçekleştirildiği Phoenix’te yaşayanlar deneme sürüşüne katılabilecek.

Waymo başkanı John Krafcik Lisbon’da gerçekleşen Web Summit sırasında konu hakkında “Paylaşımlı araçlardaki potansiyelin farkına vardık. İnsanlar, tamamen otonom sürüş teknolojisini ve sürücüsüz hizmetimiz Waymo’yla deneyimleyebilecek” dedi.

google-waymo

Waymo’nun hizmeti tamamen otonom araç gelişimini bir adım öne taşıyor. Geliştirdikleri kendi kendine giden araçları rutin olarak halka açık yollarda test ediyorlar fakat genellikle bu araçların koltuğunda, direksiyonun ardında otonom teknoloji hata yapabilir düşüncesiyle bir sürücü bulunuyor.

Waymo, 19 Ekim’den beri, otonom araçlar konusunda yasal bir kısıtlama bulunmayan Phoenix ve Arizona’da Chrysler Pacifica minivan otomobillerle test sürüşleri yapıyor. Tamamen sürücüsüz araçlarla yapılan testler ve paylaşımlı yolculuk uygulaması fikri Google’ın; aynı alanda çalışmalar yürüten Uber, Delphi, General Motors, Intel, Apple ve Tesla’nın bir adım önüne geçmesini sağladı.

Google himayesi ve Google’ın X – The Moonshot Factory departmanı öncülüğündeki çalışmalarla 8 yıllık bir otonom sürüş deneyimini geride bırakan Waymo, kendi kendine gidebilen araç teknolojisinin öncülerinden biri haline geldi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook’un Etkinliklere Özel Uygulaması Güncellendi Dijital Melek Yatırımcılık 2. Dönem Sonuçları Açıklandı! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.