Google ve Facebook, Las Vegas Saldırısı Hakkında Yanlış Bilgi Paylaştı

Google ve Facebook, Las Vegas Saldırısı Hakkında Yanlış Bilgi Paylaştı

Teknoloji devleri Google ve Facebook, platformlarında Las Vegas saldırısıyla ilgili yanlış bilgi paylaşımı üzerine eleştirildi.

Dün Harvest Festival’da, country müzik sanatçısı Jason Aldean konseri sırasında yaşanan silahlı saldırı, en az 58 Amerikalının yaşamını yitirmesine ve 500’ün üstünde kişinin yaralanmasına sebep oldu. Güvenlik yetkilileri olayın sorumlusunu 64 yaşındaki Stephen Paddock olarak açıkladı. Aynı esnada internette silahlı saldırganın kimliği hakkında çeşitli spekülasyonlar yayılmaya başladı.

Forum sitesi 4chan, saldırganın ismini Geary Danley olarak verdi. Google’ın Top Stories özelliğiyse konuyla ilgili öne çıkan linklerini mesaj panosuna taşıdı ve bu yanlış bilgi pek çok internet sitesine taşındı. Google’ın harekete geçmesiyle birlikte, yalnızca birkaç saat içinde 4chan’in haberleri algoritmik olarak doğru linklerle yer değiştirdi.

Facebook da Gateway Pundit haber sitesinde saldırgan olarak itham edilen Danley’le ilgili bir makaleyi news feed’e (haber akışı) koyarak benzer bir hata yaptı ve kullanıcılarını yanlış yönlendirdi. Kısa bir süre içinde bu sorun da giderildi. Ancak, yanlış haber çoktan yayılmıştı.

Google yetkilisi Ed Bott, Google’ın ve Facebook’un Las Vegas saldırganının kimliği hakkında aynı yanılgıya düştüğünü ve Silikon Vadisi’nde bir problem olduğunu belirten aşağıdaki tweet’i attı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yüz Tanıma Teknolojisi Gelecekte Yerini Kalp Taramasına Bırakabilir Sağlık Takibi Yapan Geçici Dövme →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.