Google uProxy İle İnternet Sansürlerine Son Vermeyi Hedefliyor!

Google uProxy İle İnternet Sansürlerine Son Vermeyi Hedefliyor!

Google, hükümetlerin internet sansürü uyguladığı ülkelerdeki internet kullanıcılarının istedikleri sitelere ulaşmalarını sağlayan uProxy servisini tanıttı.

Son günlerde ülkemizde de gündemden düşmeyen konu baskıcı yönetimlerin uyguladığı internet sansürü. Gün geçtikçe internet kullanımının yaygınlaşması, bilgi alışverişinin hızlanması ve Gezi Parkı eylemlerinde olduğu gibi insanların koordine edilmesinde sosyal ağların kullanılması konusundaki örneklerin artması ile birlikte hükümetlerin internet ile ilgili düzenlemeleri de arttı.

Bir süre önce sosyal platformların ve internetteki veri paylaşım ağlarının şeffaflık ile ilgili raporlar yayınlamasının ardından Google şimdi de geliştirilen uProxy adındaki uygulama ile kullanıcıların istedikleri sitelere ulaşabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz Ekim ayında New York’ta gerçekleşen Google Ideas zirvesinde uygulamayı tanıtan Google; insanların uygulamayı kullanabilmek için hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadığını belirtti.

Henüz deneme aşamasında olan uProxy, Chrome ve Firefox ile birlikte çalışabilecek ücretsiz bir eklenti. Uygulamanın kullanım mantığı ise kullanıcıları sansür uygulanmayan ülkelerdeki internet sunucularına bağlayarak engellenen alanlara da ulaşımı sağlamak.

 
Baskıcı hükümetlerin uyguladığı internet sansürünü kırmayı hedefleyen Google uProxy uygulamasının 2014’ün yaz aylarında kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2013 Yılının En Büyük Reklam Ajansları Linkedin İş Arama Platformu Bright’ı Satın Alacağını Duyurdu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.