Google Plus SEO Avantajları

Konular, SEO & SEM 23 Ağu 2013
Google Plus SEO Avantajları

Google aramalarında üst sıralarda yer almak için uygulanan yöntemlerden biri de Google Plus SEO stratejileridir. Google Plus SEO avantajları göz önüne alındığında; profilinizi, sayfanızı ya da topluluğunuzu optimize etmeniz sıralamada üstlerde olmanız açısından oldukça etkili olacaktır.

Aşağıda sıralayacağımız yöntemler ile Google Plus hesaplarınızı optimize edebilir; hatta sadece belirli anahtar kelimeleri değiştirerek ve bağlantıları kontrol ederek hesabınızı etkin hale getirebilirsiniz.

1. Google Plus Profil Optimizasyonu

Bir Google Plus profilini inceleyecek olursak;

google plus seo avantajları

SEO Başlığı: Google Plus tarafından takip edilen hesabınızın başlığıdır.

Açıklama (Meta Description): Google Plus profilinizin açıklaması sloganınız, mesleğiniz, mevcut işvereniniz, mevcut konumunuz ve yukarıdaki resimde kırmızı çerçeve ile belirtilen tanıtım yazınızın giriş bölümünden oluşur. Açıklama kısmında en fazla 160 karakterin arama sonuçlarında görüneceğini göz önünde bulundurun.

Dofollow Bağlantılar: Web siteniz ya da bloğunuzda farklı bir sitedeki içeriğe atıf yaptığınızda o sitenin linkini de eklemek isteyebilirsiniz.  Dofollow olarak eklediğiniz linkler kişileri direkt olarak sizin sitenize yönlendirecektir.

Sarı vurgu ile belirtilen kısımlar Google Plus profilinizde bağlantılar ekleyebileceğiniz alanlardır. Eskiden Google Plus profiline girilen tüm linkler dofollow olurdu fakat sadece profilinizdeki tanıtım kısmındaki linkler dofollow olarak giriliyor. Diğer sayfalarda paylaşılan linkler ise nofollow olarak girilerek trafiğin hesabınızda kalması avantajını sağlıyor.

2. Google Plus Sayfa Optimizasyonu

google plus seo sayfa optimizasyonu

SEO Başlığı: Profilinizdeki gibi sayfanızın başlığı yine SEO başlığınız olacaktır.

Açıklama (Meta Description): Sayfanızın açıklaması; sayfa ismi, sayfanızın etiket satırı ve giriş yazısının ilk paragrafından oluşur.

Dofollow Bağlantılar: Sayfanızdaki dofollow bağlantılar giriş kısmında ve diğer bağlantı bölümlerinde bulunmaktadır. Sayfadaki resmi bağlantılar ise nofollow olarak işaretlenmektedir.

3. Google Plus Yerel Optimizasyon

google plus seo firma optimizasyonu

Eğer Google Plus üzerinde bir marka sayfanız varsa, optimizasyon profiller ya da diğer sayfalar kadar heyecan verici değildir.

SEO Başlığı: Firma sayfasının başlığı aynı zamanda SEO başlığıdır.

Açıklama (Meta Description): Firma sayfanızın açıklamasında işiniz hakkında yazabileceğiniz bilgilendirmeler yer alır. Eğer Google Plus üzerinde firmanız için sayfanız yoksa, bir sayfa oluşturmanızı öneririz.

Dofollow Links: Ne yazık ki firmalar için Google Plus üzerinden verilen bağlantılar nofollow olmaktadır. Profil ve diğer sayfalardan farklı olarak firma sayfasına link eklemek mümkün değildir. Fakat Google Plus’ta firmanız adına bir sayfanın olması yerel arama sonuçlarında etkili olur ve Google Maps de buna katkı sağlar.

4. Google Plus Topluluk Optimizasyonu

google plus seo topluluk optimizasyonu

Google Plus topluluk yönetiminde maalesef SEO başlığı dışında uygulanabilecek bir optimizasyon yöntemi yoktur. Topluluk sayfalarına link ekleseniz bile bunlar nofollow linkler olacaktır.

5. Google Plus İletileri

Google Plus’ta paylaştığınız iletileri spesifik anahtar sözcüklerle optimize edebilirsiniz.

google plus seo ileti optimizasyonu

SEO Başlığı: İletilerde SEO başlığı, Google Plus tarafından takip edilen profilinizin ya da sayfanızın ismi ve iletinin ilk sözcükleri ile başlar.

Açıklama (Meta Description): Resimde çerçeveli olarak belirtilen kısım, yani iletinin temel metni, iletinin açıklamasıdır.

Dofollow Bağlantılar: Bağlantıyı özel ileti olarak kullandığınızda dofollow; metnin içinde ya da bir fotoğraf ile birlikte kullandığınızda nofollow olacaktır.

Google Plus SEO neden önemlidir?

Eğer internet kullanıcılarının, Google Plus üzerinde oluşturduğunuz profilinizi, topluluğunuzu,  firma sayfanızı ya da diğer sayfalarınızı keşfetmelerini istiyorsanız; Google Plus kullanırken nelere önem vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Google’ın arama motoru optimizasyonları için nelere önem verdiğini analiz ederek, hangi yöntemleri kullanacağınıza karar verebilir; anahtar sözcükleri kullanarak maksimum sonuç elde edebilirsiniz. Google Plus SEO avantajları gittikçe önem kazandığından dolayı, özellikle web sitenizin Google arama sonuçlarında görünümünü artırmak için biran evel bir Google Plus sayfası açmanızı tavsiye ederiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← URL Kısaltma SEO İçin Zararlı Mı? Müşteri Odaklı Sosyal Medya Stratejisi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.