Google Online Müzik Servisi Songza’yı Satın Aldı

Google Online Müzik Servisi Songza’yı Satın Aldı

Online müzik trendinde daha aktif rol almayı hedefleyen Google, popüler müzik servisi Songza’yı satın aldı.

Dört yıllık bir satın alma servisi olan Songza, kullanıcıların zevklerine ve eylemlerine göre çalma listeleri oluşturuyor. Uygulama kullanıcının ne dinlediğini gün, saat, hava durumu, konum ve aktivitelerine göre analiz edebiliyor ve bu verilerle müzik dinleme deneyimi geliştiriyor. Songza’daki çalma listeleri algoritmalar değil, insanlar tarafından oluşturuluyor.

Uygulamanın yaklaşık 5,5 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu aynı kulvarda yer alan 40 milyon kullanıcısıyla Spotify ve 70 milyon kullanıcısıyla Pandora gibi uygulamalara göre küçük bir sayı olsa da Songza’nın servisinin daha niş bir kitleye hitap ettiği söylenebilir.

Satın almanın detayları açıklanmazken, New York Post gazetesi Google’ın teklifinin 15 milyon dolar civarında olabileceğini yazmıştı. Fakat Songza’nın başka şirketlerden teklif aldığı bu nedenle anlaşmanın 15 milyon doların çok daha üstünde olabileceği de söylentiler arasında.

Songza ve Google Play Music sayfalarından duyurulan satın alma açıklamasına göre Google önümüzdeki aylarda Songza’yı kendi servislerine entegre etmeye odaklanacak. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter’da Alışveriş Devri Başlıyor Google'dan Yeni Tasarım Dili: Material Design →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.