Google Mobilegeddon Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?

Konular, SEO & SEM 03 Ağu 2015
Google Mobilegeddon Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?

Google’ın Mobilegeddon algoritmasının firmalara etkisi ile ilgili olarak gerçekleştirilen araştırma dijital pazarlamacılar için önemli veriler sunuyor.

Arama motoru devi Google, 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren Mobilegeddon adı verilen mobil güncellemesini hayata geçirmişti. Bu güncelleme, arama sonuçlarında Google’ın mobil uyumlu sitelere öncelik vermesi temelinde gerçekleştirilmişti. Peki Mobilegeddon algoritması dünya çapında arama sonuçları ve firmaları nasıl etkiledi?

Mobilegeddon güncellemesinin firmaları büyük ölçüde etkileyeceği tahmin ediliyordu. Özellikle web siteleri mobil uyumlu olmayan firmalar için hazırlıksız bir değişim olmuştu. Güncellemenin arama sonuçlarını ve firmaları nasıl etkilediğini analiz etmek için Koozai’nin yaptığı araştırma önemli veriler sunuyor.

İngiltere (1000), ABD (2000), Kanada (800) ve Avusturalya (800) merkezli 4.600 küçük ve orta ölçekli firma ile anket yapılan araştırmada, online firmaların Mobilegeddon’dan ne kadar etkilendiği belirlendi. Google’ın Mobilegeddon algoritması ile ilgili araştırmanın sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.


Fazla Abartılmış, Kusurlu ve Yardımcı Değil

Aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi anket yapılan dört ülkede firmaların üçte ikisi mobil güncelleme ve Mobilegeddon kavramının abartılı bir şekilde tanıtıldığını ifade etti. İngiltere’de firmaların %76’sı bu şekilde düşünürken, Avustralya’da bu oran %64.

google mobil güncelleme


Sıralamalara Etkisi

Mobilegeddon pek çok şirket tarafından abartılmış bir kavram olarak görülse de etkileri oldukça gerçek. Algoritmanın arama sonuçları sıralaması ve trafik üzerinde önemli bir etkisi var. Aşağıdaki grafik, bu etkilerin boyutunu gösteriyor.

Kanada merkezli firmaların %37’si ve ABD firmalarının %46’sı mobil güncellemenin arama sonuçlarına etkisini görmüş durumda. Bununla birlikte bu değişimi deneyimleyen firmaların önemli bir kısmı sonuçlarda en az 3 sıra geriye düştüklerini belirtiyor. Web sitelerinin mobil optimizasyonunu gerçekleştiren firmalar da trafiklerinde düşüş olduğunu ifade ediyor. Bu oran Kanada’da %19, ABD’de ise %27.

mobil güncelleme sıralamalara etkisi

ABD’li bir firma sahibi: “Bu güncellemeden aylarca önce web sitemi mobil için optimize ettirdim. Güncellemeden önce Google mobil arama sonuçlarında belirli anahtar kelimelerle arama yapıldığında en üst sıradaydım. Şu anda ise üçüncü ya da dördüncü sıradayım, mobil uyumluluk etiketi olmayan web sitelerinin altında.” şeklinde güncellemenin firmasına olumsuz bir etkisi olduğunu söylüyor.


Satışlara Etkisi

Firmalar Google’ın mobil güncellemesinin arama sonuçlarını etkilediğini kabul ediyor. Peki satışlara etkisi nasıl oldu? Firmalar bu konuda endişeli oldukları kadar kafa karışıklığı da yaşıyor.

Aşağıdaki grafik firmaların büyük çoğunluğunun mobilin masaüstü kullanıcıların satın alma kararını üzerinde bir rolü olup olmadığından emin olmadığını gösteriyor. %49 (ABD ve Kanada) ile %61 (Avustralya) arasında değişen oranlar işletmelerin farklı cihazlardan gerçekleştirilen online satışların izlenmesi konusunda eksikliklerini gösteriyor.

Anket yapılan firmalar %41 (Avustralya) ile %45 (İngiltere) arasında değişen oranlarda masaüstünden gelen satışlar kadar endişe duymamalarına rağmen önemli bir kısmı (%32 İngiltere, %36 Kanada ve Avustralya, %37 ABD) Mobilegeddon güncellemesinin satışlar üzerindeki etkisi ile ilgileniyor.

mobil güncelleme satışlara etkisi


Web Sitesi Optimizasyonu

Anket yapılan firmaların önemli bir kesimi (%12 ABD – %17 Kanada ve Avustralya) web sitelerinin mobil için optimize edilip edilmediğini bilmediklerini söylüyor.
Siz de web sitenizin mobil optimizasyonu konusunda emin değilseniz dijital ajanslardan destek alabilir ya da konu ile ilgili olarak Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler ve Mobil Uyumluluk İçin Faydalı Öneriler başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

google mobilegeddon algoritması


Sonuç

Firmalara göre Google, mobil güncellemesi için çok abartılı bir tanıtım gerçekleştirdi. Mobil güncellemenin etkilerinin abartılması, firmaların küçük değişimlerin bile organik mobil arama sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebileceğini öngörmesini engelledi. Anket ayrıca firmaların karşılaştığı tutarsız sonuçların karışıklığa ve kaygıya neden olduğunu ortaya koyuyor.

Anket, küçük ve orta ölçekli firmaların e-ticaret analizleri konusunda yetersiz kaldığını da ortaya koyuyor. Günümüzde pek çok tüketici aramalarını mobilden yapıyor ve satın alma işlemlerini masaüstü bilgisayarlardan gerçekleştiriyor. Mobilde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayan firmalar, bu yolla kazanabilecekleri potansiyel müşterileri kaçırıyor. Mobilegeddon algoritmasını bir kenara bıraksak bile kullanıcıların beklentilerinin karşılanması için mobil uyumluluk büyük önem arz ediyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Etkili Eylem Çağrısı (Call to Action) Nasıl Oluşturulur? Web Tasarımda Temel Navigasyon Kuralları →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.