Google Maps’in “Street View” Özelliği Türkiye’de!

Google Maps’in “Street View” Özelliği Türkiye’de!

Google Maps’in alt servislerinden biri olan ve kullanıcılara harita üzerinden gerçek görüntüler sunan “Street View” özelliği Türkiye’de kullanıma açıldı.

Dünyanın en çok kullanılan online harita servisi Google Maps, “Street View” yani “Sokak Görünümü” özelliğini Türkiye’deki kullanıcılara açtı. Hem webten hem de mobil üzerinden kullanılabilen özellik ile artık sokak ve binaların fotoğraflarını görmek ve sanal gezinti yapmak mümkün.

Google Maps’te herhangi bir yeri arattığınızda sağ altta yer alan insan simgesine tıklayınca Google’ın kaydettiği sokak ve caddeler maviye boyanıyor. Buradan oklar yardımıyla sanal gezinti yaparak, kaydedilen sokakların panoramik görüntülerine ulaşabiliyorsunuz.

Google, geçtiğimiz günlerde de Street View’a sanal gerçeklik özelliği geldiğini ve kullanıcıların Google Cardboard ile haritada üç boyutlu gezintiye çıkabileceğini duyurmuştu.

google maps street view türkiye

Street View, Güneydoğu bölgesi hariç Türkiye’nin büyük bir bölümünü görüntüleme imkanı sunuyor. Bir süredir Türkiye’deki çalışmalarını sürdüren Google, geçtiğimiz aylarda iş ilanı açarak Türkiye’yi karış karış dolaşacak çalışanlar almıştı. Görüntüler özel araçlar ve kameralı çanta ile dolaşan Google çalışanları tarafından kaydedildi.

türkiye street view

Google Street View çalışanları 18 kg ağırlığındaki 15 kameralı özel bir çanta kullandı. Her 2.5 saniyede bir fotoğraf çeken kameralar bu görüntüleri GPS etiketi ile Google genel merkezine yolladı. Fotoğraflar burada seçilerek itinayla elendi ve Maps’e eklendi.

Kullanıcılar ise şimdiden Street View’da buldukları ilginç fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Siz de şuradan Google Maps’e girerek bu özelliği kullanmaya başlayabilir ve gözünüze takılan enteresan görüntüleri @DijitalAjanslar hesabını mention’layarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kiğılı İle Webtures İşbirliği Başarı Getirdi Davey Awards'tan Clockwork'e 3 Ödül Birden →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.