Google’dan Kan Şekerini Ölçebilen Akıllı Kontak Lens

Google’dan Kan Şekerini Ölçebilen Akıllı Kontak Lens

Google, giyilebilir teknoloji alanında çığır açan akıllı gözlüğü Google Glass’ın ardından şimdi de diyabet hastaları için kan şekerini ölçebilen akıllı kontak lens geliştirdi.

Robot, uzay ve alternatif enerji kaynakları gibi alanlarda ileri teknoloji çalışmaların gerçekleştirildiği Google X laboratuvarında bugünlerde kullanıcıların kan şekerini ölçen akıllı kontak lens üzerine çalışıyor. Google’ın resmi bloğu üzerinden duyurulan akıllı kontak lens, şimdilik Google Glass gibi günlük kullanıma yönelik olmasa da sağlık sektöründe atılan önemli teknolojik adımlardan biri olarak görülüyor.

Google akıllı lens yumuşak tabakalar arasında gömülü kablosuz iletişim yongası (çip) ve özel geliştirilmiş bir sensör ile kullanıcının gözyaşını analiz ederek kandaki glikoz seviyesini tespit ediyor. Kullanıcının glikoz seviyesi sınırı aştığında ise led ışıklar aracılığı ile küçük parlamalar oluşturarak uyarıda bulunuyor.
google akıllı kontak lens
Google, önümüzdeki günlerde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi kurumlarla görüşmeler gerçekleştirerek bu yeni teknoloji için alanında uzman ekiplerle birlikte çalıştırarak yeni teknolojisini daha da geliştireceğinin sinyallerini veriyor.

Google’ın bu projesi hayata geçerse belirli aralıklarla kan şekerini kontrol etmeleri gereken diyabet hastaları için oldukça faydalı bir araç olacak gibi görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Coin Elektronik Kredi Kartı İle Kartlarınızı Tek Bir Kartta Toplayın! Google Glass Bisiklet Uygulaması: Strava →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.