Google’dan İşaret Dili Projesi: Google Gesture

Google’dan İşaret Dili Projesi: Google Gesture

Google işitme engelliler için geliştirilen yeni projesi Google Gesture ile işaret dilini gerçek zamanlı konuşma diline çevirmeye hazırlanıyor.

Her geçen gün daha da geliştirilen Google Translate aracının ardından Google insanlar arası iletişimi zorlaştıran bir diğer sorunu daha ele alıyor. Yeni projesi Google Gesture ile teknoloji devi, işitme engellilerin işaret dili bilmeyenler ile iletişim kurabilmelerine katkı sağlayacak bir araç geliştiriyor.

Google Gesture işaret dili ile konuşanları kollarına takılan iki adet bant ile çalışıyor. Bantlar kas hareketlerini elektromiyografi (EMG) sensörleri ile okuyarak mobil cihazda yer alan uygulamaya iletiyor. Uıygulama ise bu hareketleri sesli olarak çevirerek gerçek zamanlı konuşma diline çeviriyor.

 
İsveç Stockholm’da yer alan Berghs İletişim Okulu ve Google ortaklığında hayata geçirilen proje henüz geliştirilme aşamasında olsa da tanıtım videosu ile oldukça dikkat çekmiş görünüyor.

İşaret dilini gerçek zamanlı olarak bilgisayar ortamında sese çevirmeyi amaçlayan Google Gesture uygulamasının ne zaman kullanıcılarla buluşacağı hakkında ise net bir bilgi bulunmuyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook “Satın Al” Butonunu Test Ediyor! Penguen’in Dijital Ajansı Youth Media Oldu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.