Google İlk Sürücüsüz Otomobilini Tanıttı

Google İlk Sürücüsüz Otomobilini Tanıttı

Google, kendi tasarımı olan ilk sürücüsüz otomobilini resmi olarak tanıttı. Kendi kendine yol alan araçta direksiyon ve sürücü koltuğu bulunmuyor.

Google, geçtiğimiz günlerde plaka izni ve ehliyet alma iznini aldığı sürücüsüz otomobil modelini resmi olarak tanıttı. Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin tarafından Code Conference’de yapılan tanıtımda aracın ilk prototipi görücüye çıkarıldı.

Google tarafından geliştirilen sürücüsüz araç teknolojisi daha önce de Toyota ve Lexus modelleri üzerine entegre edilerek sergilenmiş ve büyük ilgi toplamıştı. Google’ın bu yeni prototipinde ise direksiyon ile gaz, debriyaj, fren pedallarının bulunmaması dikkat çekti.

Google’ın sürücüsüz otomobilinde aracın hareket ettirilmesi için sürücünün gideceği yeri belirtmesi ve iki koltuğun arasında yer alan bir düğmeye basması yeterli oluyor. Rotayı gösteren bir ekran mevcut olan 2 kişilik aracın maksimum hızı ise 25 mil olarak belirtiliyor.

 
Google’ın sürücüsüz otomobilleri için pilot program birkaç yıl içinde Kaliforniya’da başlayacak ve bu süreç içerisinde aracın geliştirilme çalışmaları da devam edecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Omnicom ve Twitter’dan 230 Milyon Dolarlık Reklam Anlaşması Türkiye Girişimcilik Vakfı Kuruldu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.