Google, HTC’nin Akıllı Telefon Bölümünü Satın Aldı

Google, HTC’nin Akıllı Telefon Bölümünü Satın Aldı

Google, HTC’nin akıllı telefon bölümünü 1.1 milyar dolar nakitle satın aldı.

30 Ocak 2018 itibarıyla, Google HTC’nin akıllı telefonlardan sorumlu bölümünü 1.1 milyar dolara satın aldı. Satın alma, nakit parayla gerçekleşti. Anlaşmanın koşulları gereği, arama motoru devi HTC’nin hisselerini direkt olarak satın almadı; bunun yerine HTC’nin özel olmayan lisans haklarını ve şirketin şu anki ve gelecekteki entelektüel birikimini satın aldı.

Pixel akıllı telefonları geliştiren Google ekibi, zaten HTC’yle birlikte çalışıyordu. Bu anlaşma ise Google’ın Asia Pasifik bölgesinde elini güçlendirecek.

Milyar dolarlık anlaşma, HTC’nin akıllı telefon işinin sonunu getirmeyecek. CEO ve yönetim kurulu başkanı Cher Wang, Taipei şirketinin kendi donanımını üretmeye, amiral gemisi U serisine ve Vive sanal gerçeklik ekosisteminin devam edeceğini söyledi.

Analistlere göre Google’ın HTC’yi satın alması zamanlama olarak daha iyi olamazdı. Çünkü HTC’nin gelirlerindeki düşüş Ağustos’ta 13. yılına ulaşacak ve iki şirket 10 yıllık bir süredir Android ve Nexus telefon üretimi için birlikte çalışıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram’a Paylaşımları Zamanlama Özelliği Geldi Facebook, News Feed’de Yerel Haberlere Öncelik Verecek →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.