Google, Görme Engelliler İçin Uygulama Geliştiriyor

Google, Görme Engelliler İçin Uygulama Geliştiriyor

Google, geliştirmekte olduğu uygulamayla, görme engellilerin hayatını bir parça kolaylaştırmayı hedefliyor.

Dünyada 253 milyon görme engelli insan var. Dünyayı onlar için daha ulaşılabilir kılmak isteyen Google, görme engellilerin etrafında durmadan değişen çevre koşullarına daha kolay adapte olmalarını sağlayacak bir uygulama geliştiriyor. “Lookout” adındaki Android uygulaması, bu yıl Play Store Amerika’daki yerini alacak.

Görme engellilerin daha özgür olmasını sağlayacak uygulama, karşılaştıkları nesneler, mesajlar ve insanlar hakkında onlara bilgiler verecek.

Uygulamayı kullanmak için Pixel bir cihazın, arka kamerası dışa bakacak şekilde gömlek cebine yerleştirilmesi gerekecek. Uygulamayı açtıktan sonra Home, Work & Play, Scan ya da Experimental  mod seçilecek ve “Lookout” çevredeki nesneleri ya da kişileri analiz ederek kullanıcıya bilgiler aktaracak.

Görme engelliler bu sayede; yemek kitabından bir tarife, tuvaletin nerede olduğu bilgisine, tam karşılarında bir çıkış tabelası, bir sandalye veya bir insan olduğu bilgisini alabilecek. Örneğin, “Saat 3 yönünde bir sandalye var” gibi sesli uyarılarla yönlendirecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Schweppes’ten Tacizi Ölçen Elbise Kitapların Başrolü Hiçbir Zaman Aynı Olmaz →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.