Google Glass’ta Düşünce Gücüyle Kontrol Devri: MindRDR

Google Glass’ta Düşünce Gücüyle Kontrol Devri: MindRDR

Google Glass için geliştirilen yeni uygulama MindRDR, kullanıcılara düşünce gücüyle komut imkanı sunuyor.

Beyin dalgalarını ölçebilen biosensör özelliğine sahip bir cihaz aracılığı ile çalışan MindRDR uygulaması, kullanıcının o esnada neye odaklandığını algılayarak düşüncelerini okuyabiliyor. Sesli komutu olan “Ok Glass” uygulaması ile sadece göz kırparak fotoğraf çekmeyi mümkün hale getiren akıllı gözlük, MindRDR ile düşüncenin gücüne de adım atıyor.

Örneğin Google Glass kullanıcısı fotoğraf çekmek istediğinde bu isteğine odaklanması yeterli oluyor, uygulama beyin dalgalarını ölçümleyerek sesli komuta gerek kalmadan fotoğraf çekiyor. Kullanıcı ayrıca çektiği fotoğrafları yine fiziksel bir harekete gerek kalmadan Twitter’da ve Facebok’ta paylaşabiliyor.

google glass düşünce gücü kontrol mindrdr

This Place şirketi tarafından geliştirilen bu teknoloji henüz Google tarafından onaylanmamış olsa da akıllı cihazlar için oldukça büyük bir adım. Özellikle de sağlık sektörüne teknolojinin girmesi ile ani rahatsızlıkların bu teknoloji ile engellenebileceği öngörülüyor. Ayrıca Google Glass’ın bu uygulamalar ile kullanıcıların o an neye ihtiyacı olduğunu belirleyerek öneriler sunması da beklenen gelişmeler arasında.

 
Etkileyici özelliklere sahip olan MindRDR, hala geliştirilme aşamasında olmasına rağmen kullanıcıların heyecanla beklediği uygulamalar arasında yerini aldı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Turkcell Superonline'ın Dijital Ajansı Wanda Digital Oldu Pure New Media’ya İki Yeni Müşteri →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.