Google Glass Bisiklet Uygulaması: Strava

Google Glass Bisiklet Uygulaması: Strava

Bisiklet tutkunları arasında oldukça popüler olan akıllı telefon uygulaması Strava, Google Glass için geliştirilerek kullanıcılara sunuldu.

Akıllı telefonlarda kullanılan fitness ve spor takip uygulamalarından Strava, Google Glass için kullanılmak üzere geliştirildi. Tamamen bisiklet sporu için kullanılan uygulama, akıllı gözlük ile birlikte bisiklet sürücülerinin dikkatlerini dağıtmadan tempolarını sağlamaya ve yönlerini bulmaya yardımcı oluyor.

Strava uygulaması ile bisiklet tutkunları Google Glass’ın GPS özelliğinden faydalanılarak geçtiği yolları görebiliyor, performansını analiz edebiliyor ve kişisel rekorlarının kaydını tutabiliyor. Katedilen mesafe, süre, hız, kazanılan ivme ve yakılan kaloriler gibi bilgilere de uygulama aracılığı ile ulaşabilen bisiklet sürücüleri performanslarını arkadaşları ile karşılaştırarak ne durumda olduğunu öğrenebiliyor. Kullanıcılar ayrıca Strava bünyesinde aylık olarak düzenlenen yarışmalara da katılabiliyor ve sosyal medya üzerinden diğer Strava kullanıcıları ile iletişime geçerek tecrübelerini paylaşabiliyorlar.

google glass uygulaması strava

Strava Google Glass uygulaması ile bisiklet sürücüleri rotaları görebiliyor, istatistikleri kaydedebiliyor, eski verileriyle ya da arkadaşlarıyla karşılaştırabiliyor. Strava sürümü Premium versiyonunu kullanan bisiklet tutkunları ise sürüşleri esnasında kalp atışlarını ve buna bağlı olarak tempolarını takip edebiliyor ve gelişimlerini haftalık olarak görüntüleyebiliyor.

Strava uygulaması kullanıcıları spora teşvik etmek amacıyla da çeşitli rozetlerle ödüllendiriyor ve bir tür rekabet ortamı sağlayarak kullanıcıların birbiri ile iletişime geçebilecekleri sosyal bir platform sağlıyor. Bu yönüyle Strava, popüler sosyal medya uygulaması Foursquare’e benzetiliyor.

Strava akıllı telefon sahibi bisiklet tutkunlarının ardından Google Glass uygulaması ile de popülerliğini spor alanına arttıracak gibi görünüyor.  

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google’dan Kan Şekerini Ölçebilen Akıllı Kontak Lens Akıllı Yüzük: Smarty Ring →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.