Global PPC Harcamaları 2013 Yılında %7 Arttı!

Global PPC Harcamaları 2013 Yılında %7 Arttı!

Stratejik yatırım araştırmaları şirketi Covario’nun Global Arama Harcamaları Analizi raporuna göre PPC harcamaları 2013 yılının son çeyreğinde %13, tüm yılın toplamında ise %7 oranında arttı.

Covario Inc’nin dört yıldır düzenli olarak yayınladığı Global Arama Harcamaları Analizi raporuna göre PPC harcamaları 2013 yılında %7 oranında artış gösterdi. Ayrıca akıllı cihazların kullanımının artmasıyla mobil arama harcamalarında da artış yaşanan 2013 yılının son çeyreğinde mobil reklam harcamaları da bir önceki çeyreğe göre %23 oranında büyüdü. Bu oran ise 2012 yılının aynı dönemine yani 1 sene öncesine göre %55 büyüme anlamına geliyor.

covario rapor ppc

Covario raporuna göre ABD’de reklam harcamaları %17 oranında artarken; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da son çeyrekte %1 ve yılda %8 olmak üzere küçük bir düşüş gösterdi. Bu muhtemel düşüş PPC harcamalarına da yansıdı. Asya Pasifik bölgesinde ise yılın üçüncü çeyreğine göre PPC harcamaları %21 geçtiğimiz yıla göre ise %5 artış gösterdi.

Arama motorları reklam pazarında Google hala ilk sırada!

Google, %84 pazar payı ile arama motoru reklam pazarında birinciliğini kimseye kaptırmadı. 2014 yılının son çeyreğinde Google reklam harcamaları geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %7 oranında artış gösterdi. Yahoo ve Bing arama reklam harcamaları ise pazarın %8’ini oluştururken; geçtiğimiz yıla göre %23 oranında arttı.

covario rapor sem

Akıllı teknolojik araçlara bakıldığında telefon kullanımında reklam harcamaları %34 ve tabletlerde %66 oranında önemli bir artış gösterdi.

Global Arama Harcamaları’nda raporlanan PPC harcamalarının artışının, akıllı cihazların kullanımının da yaygınlaşması ve reklam mecralarının çoğalması ile birlikte bu yılda devam edeceği öngörülüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Samsung Akıllı Gözlüğü Galaxy Glass'ı Duyurdu! Deloitte TMT Raporu’na Göre 2014 Yılının Trendi Giyilebilir Teknoloji Olacak! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.