Global Pazar Liderleri Nesnelerin İnternetine Yatırım Yapıyor!

Global Pazar Liderleri Nesnelerin İnternetine Yatırım Yapıyor!

Henüz çok yeni olmasına rağmen hızla büyüyen “Nesnelerin İnterneti” konusunda global pazar liderleri 2015 yılı içinde önemli yatırımlar yaptı.

Nesnelerin Interneti (IoT – Internet of Things) son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir teknolojik gelişme. İnternete ve birbirine bağlanarak entegre çalışan nesneler üzerinde şekillenen bu teknoloji dev şirketlerin ilgisini çekiyor.

451 Research tarafından dünya genelinde yapılan son pazar araştırması Nesnelerin İnterneti ile ilişkili şirketlerin birleşme ve satın almalarının rekor kırdığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte cihazdan-cihaza teknolojiler için geliştirilen uygulamalar da pek çok sektörü sarmış durumda.

2015 yılı içinde yatırımcılar Nesnelerin İnterneti ile ilişkili 39 şirketi satın almak için 14.8 milyar dolar harcadı. Bu rakam 2014 yılı içinde Nesnelerin İnterneti ile ilişkili 62 şirket için harcanan 14.3 milyar doları geçerek rekor kırdı.

Intel, Samsung, Qualcomm gibi şirketlerin liderliğini yaptığı, yarı iletken (semiconductor) cihaz endüstrisi IoT alanına yatırım yapan sektörlerin başında geliyor. Bu süreçteki en büyük anlaşma, Freescale Semiconductor’ın NXP tarafından 11.8 milyara satın alınmasıydı. Şirketlerin birleşmesi, bağlantılı arabalarla Nesnelerin İnterneti’ndeki büyümeye liderlik edecek bir girişim olarak konumlandırıldı.

Amazon, ARM, Brocade, PTC, Silver Spring Networks ve British Gas gibi firmalar 2015 yılı içinde Nesnelerin İnterneti’ne yaptıkları yatırımları duyuran firmalar arasında.

nesnelerin interneti yatırım

The IoT Mergers and Acquisitions (Nesnelerin İnterneti Birleşme ve Satın Almaları) verileri 451 Research M&A KnowledgeBase araştırması ile elde edildi. Bunun için 41 binin üzerinde teknolojik birleşme ve satın alma faaliyeti 650 iş dalı çerçevesinde incelendi.

Nesnelerin İnterneti henüz çok genç olsa da geleceğin bilişim ve altyapı liderleri IoT uygulamaları alanında büyük bir rekabet içine girecek gibi görünüyor. Buna ek olarak açık kaynak yazılımları gibi bazı pazar segmentlerinde talep devam ettiği sürece, sektörün daha hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor. 451 Research analistleri, IoT alanında kısa süre içerisinde yapılan büyük yatırımların, pazar güçlerinin faaliyetleri hakkındaki öngörüleri değerlendirmek için bile çok az vakit bıraktığını düşünüyor.

Nesnelerin İnterneti alanındaki yatırımlar özellikle geçtiğimiz birkaç yıla göre önemli bir büyüme gösterdi. 2014 yılı içinde yapılan yatırımlar, 2013’ün 40 katı idi. 2012 ve 2013 yılı yatırımlarının toplamının ise neredeyse 8 katı.

Global pazar liderleri yaptıkları yatırımlar ve teknolojik altyapıları ile Nesnelerin İnterneti alanındaki çalışmalara katkıda bulunarak, hem bu gelişimden yararlanacak hem de bu teknolojinin yaygınlaşma süresini kısaltacak gibi görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Akıncı İnşaat Dijital Gelişimi İçin Sıradışı Digital’i Seçti SoDA Digital Report 2015 Yayınlandı! →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.