Gerçek Zamanlı Pazarlama Parodisi: Reactvertising

Gerçek Zamanlı Pazarlama Parodisi: Reactvertising

John St. reklam ajansı, günümüzde en önemli pazarlama trendlerinden biri olan gerçek zamanlı pazarlamayı konu alan bir parodi yayınladı: “Reactvertising”

Oreo’nun geçtiğimiz yıl Super Bowl sırasında paylaştığı tweetin bir anda milyonlara ulaşmasının sonucu gerçek zamanlı pazarlamanın markalar arasında bir trende dönüşmesine yol açtı. Ardından Arby’s, Kitkat gibi birçok büyük markanın uygulamaya başladığı, gündemi takip etme ve anında harekete geçme stratejisi dijital pazarlamanın önemli akımlarından biri haline geldi.

Toronto merkezli John St. ajansı da anlık pazarlama trendini ele aldı ve “Reactvertising” adında iğneleyici bir parodi yayınladı. Geçtiğimiz günlerde Catvertising videosu ile dijital pazarlamada kullanılan kedi videolar ve fotoğraflarına, ExFEARiential videosu ile de korkuya dayalı pazarlama stratejilerine dikkat çeken ajans, Reactvertising ile ise marka adına 7/24 gündemi takip ederek saniyeler içinde tepki veren ajans çalışanlarını konu alıyor.

Markaya fikir üretme konusunda ajansların izlediği yolun esprili bir şekilde anlatıldığı videoda; önemli olanın komik ya da zeki olmak değil, hızlı olmak olduğu vurgulanıyor. Güncel olaylara markaların verdiği tepkiyi diz refleksine benzeten ajans, aynı zamanda gerçek zamanlı pazarlama konusunda eğitici bilgi verilen videoda “Reactvertising ile yalnızca ilgiyi toplamıyor; aynı zamanda markanızın ilginç olduğuna dair bir illüzyon yaratıyorsunuz.” diyor.

 
Kampanyada kapsamında yayınlanan diğer videolar:

 

 

 
Günümüzün en önemli pazarlama trendlerinden birini esprili bir dil ile ele alan John St. reklam ajansı, Reactvertising kampanyası ile sektörün ilgisini epey çekmiş görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mercedes-Benz Instagram Uygulaması: Car Builder Pera Palace'tan İnteraktif Polisiye Hikaye →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.