Gelir Dağılımı Eşitsizliğini Ortadan Kaldıran Kadın Para Birimi

Gelir Dağılımı Eşitsizliğini Ortadan Kaldıran Kadın Para Birimi

PAISLEY, Almanya’da erkeklerden %21 daha az kazanan kadınların aradaki farkı kapatabilmesi için, özel para birimi “FEM”i bastırdı.

Almanyalı giyim markası PAISLEY, cinsiyetler arası gelir dağılımındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak için MAYD’la birlikte yeni bir para birimi olan “FEM CURRENCY”yi tasarladı. Kadınlara özel olarak tasarlanan banknotların üzerinde; Marie Curie, Ada Lovelace, Amelia Earhart, Jane Austin, Rosa Luxemburg ve Florence Nightingale gibi topluma yön veren ve günümüz kadınlarına yol gösteren, onlara ışık tutan güçlü kadın figürlerini görüyoruz.

FEM, eurodan %21 daha değerli ve erkeklerle kadınlar arasındaki gelir eşitsizliğini bu şekilde kapatıyor. FEM’le ödeme alan kadınlar %21 daha fazla kazanmış oluyor. Kadınlar, PAISLEY mağazalarına uğrayarak ellerindeki euroları FEM’le değiştirebiliyor. Özel tasarım banknotlarda kötü amaçlı kullanımın önüne geçmek için bazı güvenlik önlemleri alınmış ve paraların üzerinde FEM’in kendine ait notları yer alıyor.

PAISLEY, “FEM CURRENCY” projesiyle cinsiyetler arası gelir dağılımı eşitsizliğini ortadan kaldırmak ve kadın ve erkeklerin eşit şartlarda çalışmasını istiyor. İlgi çekici kampanya, yoğun ilgi görüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İşaret Diliyle Söylenen Şarkı Ev Arkadaşlarının Artırılmış Gerçeklikle IKEA Mobilya Yerleştirdiği Yarışma →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.