Geceleri Kadınların Sokaklarda Güvenle Dolaşmasını Sağlayan Sistem

Geceleri Kadınların Sokaklarda Güvenle Dolaşmasını Sağlayan Sistem

Tracking Systems de Mexico, otomobil alarmlarını aktif hale getirerek Meksikalı kadınların geceleri sokakta daha güvende olmasını sağlayan bir sistem kurdu.

Meksika, kadına karşı şiddetin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri. Her 24 saatte, kadınlara karşı 81 suç işleniyor. Bunların içinde; taciz, tecavüz, yaralama, kaçırma, pedofili ve cinayet gibi suçlar yer alıyor. Yaşanan 100 suçun yalnızca 6‘sı otoritelere bildiriliyor. Tracking Systems de Mexico, otomobillerde var olan teknolojiyi, sokaklarda yaşanan suçlara ses çıkarmak için kullanmaya karar verdi ve Ogilvy Mexico’yla birlikte “Street Guard” kampanyasını yarattı.

Araç kapılarına yerleştirilen ağa bağlı reseptörler, kadınların yanlarında taşıdığı StreetGuard butonuyla aktif hale getirilince bir radyo frekansı yayarak, 25 metre içindeki otomobil alarmlarını tetikliyor. Cihaz bağımsız bir sisteme bağlı olduğu için, araç bilgisayarını ya da güvenliğini tehlikeye atmıyor. Kampanyaya ait film ise ortalığı ayağa kaldıran bu sistemin kadınları nasıl güvende tutabileceğini gösteriyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Küresel Isınmanın Zararlarını Snapchat Haritasında Gösteren Kampanya Alışveriş Merkezlerini Anneler Yönetirse! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.