Ford’dan Uzun Yol Şoförlerini Uyanık Tutan Şapka

Ford’dan Uzun Yol Şoförlerini Uyanık Tutan Şapka

Gece gündüz demeden direksiyon başında kalan tır ve kamyon şoförleri için geliştirilen SafeCap, seyir halindeyken uyanık kalmalarını sağlıyor.

Uzun yol şoförlüğünün en zor yanlarından biri, teslimatı yerine tam zamanında ulaştırmak için gece gündüz demeden kilometrelerce yol yapmak. Saatler süren yolculuk sırasında tır ve kamyon şoförlerinin yaşamlarını olduğu kadar başkalarının hayatlarını da tehdit eden tehlikelerin ilki, uykuya ve yorgunluğa yenik düşüp direksiyon başında uyuyakalmak.

Ford Trucks’ın Brezilya’daki 60. yılını kutlayan Ford, bu problemi ortadan kaldırmak için GTB ile iş birliği yaparak şoförün baş hareketlerini takip ederek uyuyakalmaları durumunda uyanmalarını sağlayan bir şapka tasarladı.

Mesleğin getirdiği dikkat dağınıklığı ve yorgunluğu, can ya da mal kaybı yaşanabilecek bir kaza meydana gelmeden ortadan kaldırmak isteyen Ford, hareket sensörü ve jiroskopla şoförün baş hareketlerini takip eden bir sistem ve yazılım geliştirerek “SafeCap”i yarattı. SafeCap, direksiyon başındaki şoförü ışık, ses ve titreşimle uyanık tutabiliyor.

Ford Brezilya satış, pazarlama ve hizmet yöneticisi Oswaldo Ramos, SafeCap için “Yerel pazar projesi olarak ortaya çıkan SafeCap’in dünyadaki potansiyelini de fark ettik, proje büyümeye devam ediyor” diyor. Ramos, ayrıca Brezilya’daki testler tamamladıktan sonra projenin diğer ülkelerle de paylaşılacağını söylüyor.

ford-safe-cap-1

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← EyeQue İle Evden Çıkmadan Göz Muayenesi Yapılabiliyor Sony’nin Robot Köpeği Aibo, Yapay Zeka Teknolojisiyle Yenilendi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.