Ford’dan Görme Engellilerin Manzarayı “Seyretmesini” Sağlayan Teknoloji

Ford’dan Görme Engellilerin Manzarayı “Seyretmesini” Sağlayan Teknoloji

Görme engellilerin de otomobilde yolculuk ederken manzaranın keyfini çıkarmasını sağlamak isteyen Ford, yepyeni bir dokunsal dil geliştirdi.

Otomobil kullanırken dağları, denizi, gökyüzünü seyretmek sürüş deneyimini daha keyifli hale getiriyor. Fakat görme engelli yolcular, otomobille yolculuk ederken görme yetisine sahip insanlar gibi manzaranın keyfine varamıyor. Ford Italia, GTB Rome’la bir araya gelerek, görme engellilerin de yolculuk sırasında manzaranın keyfini çıkarması için bir teknoloji geliştirdi. Prototip “Feel The View” teknolojisi, dış dünyayı görme engellilerin parmak uçlarıyla buluşturuyor.

Otomobilin camına yerleştirilen cihaz, o anki manzaranın renkli fotoğrafını çektikten sonra gri tonlardaki bir çizime dönüştürüyor. Cihazın içindeki LED’ler sayesinde pencere camı bir ekran haline geliyor. Grinin tonlarının her biri, kişinin kullanabileceği farklı dokunsal geribeslemeler oluşturuyor. Cihaz, 255 farklı yoğunlukta titreşim ile ortaya çıkan manzarayı görme engelli kişinin parmaklarıyla hissetmesini sağlıyor. Otomobildeki ses sistemine bağlanan arayüz, ortaya çıkan görseli sesli olarak tanımlıyor.

Ford, bu sayede görme engellilerin yolculuk sırasında etraflarındaki manzarayı zihinlerinde canlandırmaları ve deneyimlemeleri için yepyeni bir dilin doğmasını sağladı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Burger King’den Uçağını İsteyerek Kaçıranlara Whopper Menü Facebook’tan Eski Günleri Yad Eden Reklam →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.