Facebook’un Reklamsız Versiyonu mu Geliyor?

Facebook’un Reklamsız Versiyonu mu Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Facebook’un her zaman ücretsiz bir versiyonu olacak” dedi.

İnternetteki çoğu şey gibi Facebook da kullanıcılar için ücretsiz fakat hedef kitle reklamlarıyla destekleniyor ve markaların platformda kendilerini tanıtarak potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlıyor. Son dönemde kişisel gizliliğin ihlali konusuyla gündemden düşmeyen ve 87 milyon Facebook profilinin analiz firması Cambridge Analytica ile izinsiz paylaşıldığı iddiasıyla Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde ifade vermeye çağırılan Zuckerberg’in ücretli ve reklamsız bir Facebook versiyonuna sıcak baktığı görülüyor.

Profillerin Facebook denetimi dışında analiz şirketi tarafından kullanıldığını belirten Zuckerberg, bunun büyük bir hata olduğunu, daha sıkı denetim yapmaları gerektiğini, Facebook’un üstüne düşen görevi bütünüyle yerine getirmediğini söyledi ve yaşanan skandaldan dolayı özür diledi.

Kongre sırasında Senatör Orrin Hatch’in “2010 yılında Facebook her zaman ücretsiz olmalı demiştiniz. Bu hala hedefleriniz arasında mı?” sorusu üzerine ise “Evet Senatör. Facebook’un her zaman ücretsiz olacağı bir versiyonu olacak. Dünyanın her yerindeki insanları bir araya getirmek ve dünyayı yakınlaştırmak bizim görevimiz” yanıtını verdi ve sözlerine “Bunu yapabilmek için herkesin gücünün yeteceği bir hizmet getirmeliyiz” diye devam etti.

Bu sözler, Zuckerberg’in veri toplama ve hedeflenen reklamlar konusunda Facebook’un uygun ücret karşılığında insanlara reklam göstermeyen, kullanıcı verisini üçüncü parti uygulamalarla paylaşmayan bir versiyon seçeneği üzerinde durabileceğini gösteriyor. Reklamsız Facebook versiyonunu ne zaman görebiliriz bilmiyoruz ancak, Zuckerberg’in sözlerinden anladığımız kadarıyla bu seçenek ileride şirket tarafından değerlendirilebilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram, Kullanıcıların Verilerini İndirmesine İzin Verecek Etaşımacılık.com’un SEO & SEM Ajansı Kubix Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.