Facebook’taki Bir Kişilik Testi Uygulaması Milyonlarca Kişinin Bilgisini Ele Verdi

Facebook’taki Bir Kişilik Testi Uygulaması Milyonlarca Kişinin Bilgisini Ele Verdi

Cambridge Analytica skandalının etkileri sürerken, Facebook yine kişisel bilgilerin güvenliğini tehlikeye attığı iddiasıyla karşı karşıya.

Yine Facebook ve yine Cambridge Üniversitesi’yle ilişkilendirilen yeni bir güvenlik açığı iddiası… New Scientist, Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan popüler kişilik testi uygulaması “myPersonality”nin 4 yıllık bir süreçte milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerine, birçoğunun izinleri dışında ulaştığını iddia etti.

Haberde, 6 milyon kişinin uygulamayı kullandığı, testi yapanların yarısının bilgilerinin proje kapsamında kullanılmasını kabul ettiği söylense de psikolojik bir test sonucu elde edilen verilerin gayet hassas olduğu, bu samimi yanıtların kaydedilmesi ve anonim olarak paylaşılmasının zararlı olabileceği vurgulanıyor.

Teste katılanların 3.1 milyonunun “Big Five” olarak bilinen kişilik puanlarına,  4.3 milyonunun yaş cinsiyet, ilişki durumu gibi verilerine, 150.000 kullanıcının ise 22 milyon durum güncellemesine izinsiz olarak erişildiği bilgisi de haberde yer alıyor.

Facebook, 7 Nisan’da myPersonality’yi uygulamada kullanılan dil, web sitesinde elde edilen veriyi nasıl kullanılacağını açıklama biçimi ve platformun kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya almış olsa da, bilgiler Cambridge Üniversitesi’nin eline geçmiş durumda…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google, YouTube Music ve YouTube Premium’u Duyurdu Türkiye’nin En Yenilikçi Kahve Zinciri Espressolab'ın Reklam Ajansı egegen! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.