Facebook Yüz Tanıma Aracı, Etiketlenmediğiniz Fotoğraflarda Sizi Tanıyor

Facebook Yüz Tanıma Aracı, Etiketlenmediğiniz Fotoğraflarda Sizi Tanıyor

Facebook’un yeni yüz tanıma aracı, içinde yer aldığınız fakat etiketlenmediğiniz fotoğraflarda, yüzünüzü tespit edebiliyor.

Facebook’un isteğe bağlı yüz tanıma aracı, sosyal ağın fotoğraf ve videolarda arkadaş etiketleme önerisinde bulunduğu teknolojinin aynısını kullanıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, arkadaşlarının ya da başkalarının paylaştığı ve içlerinde kendilerinin olduğu fotoğrafların yayınlandığını tespit edebiliyor. Yüz tanıma aracı, profil fotoğraflarınızın tanımadığınız kişiler tarafından kullanılmasının da önüne geçiyor. Aynı zamanda, görme engellilerin fotoğraflarda kimin olduğunu öğrenmesini de sağlıyor.

Facebook, kullanıcılara yüz tanıma özelliğini aktif hale getirme ya da kapatma seçeneğini de sunuyor. Seçeneği aktif hale getirirseniz ve bir arkadaşınız sizin de içinde bulunduğunuz bir fotoğraf paylaşır ve sizi etiketlemezse, “Bu fotoğraftaki siz olabilir misiniz?” şeklinde bir bildirim alıyorsunuz. Fotoğraftaki eğer sizseniz, onaylayabiliyor, değilseniz “ben değilim” olarak işaretleyebiliyorsunuz. Fotoğrafı kaydedebiliyor, harici olarak paylaşabiliyorsunuz.

İlk bakışta, bazılarına biraz ürkütücü gelebilecek bu özellik sayesinde, kimlerin sizden habersizce sizin de dahil olduğunuz fotoğrafları ya da yalnızca sizin fotoğrafınızı paylaştığını öğrenebiliyorsunuz. Bir anlamda, sizden habersiz paylaşılan fotoğrafınızın kontrolünü ele alıyorsunuz.

Kendinizi fotoğrafta etiketleyebildiğiniz gibi etiketlemeden öylece bırakabiliyorsunuz ya da fotoğrafı paylaşan arkadaşınıza fotoğrafı kaldırması için ulaşabiliyorsunuz.  Uygulama, Kanada ve Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerde kullanıma açılacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kubix Digital Sektörel Podcast Yayınlarına Başladı! Canon Eurasia’nın Türkiye'deki İletişim Ajansı mbsays Oldu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.